Aspendos Antik Kenti (Serik)

Dünyaca tanınan Aspendos tiyatrosu ile Aspendos antik kenti Antalya il sınırları içerisinde suları Akdeniz’e dökülen Köprüçay nehri kenarındaki kayalık bir tepenin üzerine kurulmuştur. M.Ö 7. Yüzyılda kurulduğu anlaşılan şehrin, kurulduğu yıllarda önemli bir liman ve ticaret kenti olduğu anlaşılmaktadır. Aspendos’un antik çağda mısır, gül ağacından yapılmış süs eşyaları, şarap, tuz, zeytin yağı, at ticareti yaptığı bilinmektedir. Aspendos antik kentinin en önemli ekonomik kaynağı ise antik kentin yakınında bulunan Kapria gölünden elde edilen tuz olup ayrıca kentin dünyanın en iyi atlarını yetiştirdiği de bilinmektedir. Köprüçay ırmağı ile limana bağlandığı için stratejik öneme sahip olan Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır.

Antik kentin içerisinde Roma ve Roma dönemi sonrası kalıntılar bulunmaktadır. Bu kalıntılar arasında çeşme, odeon, anıtsal bir kapı, tapınak, su kemerleri, Roma hamamları, tiyatro ve Osmanlı döneminde inşa edilmiş köprü bulunmaktadır. Kentin en önemli yapısı tiyatrosudur.
Kesinlikle görülmesi gereken antik kent Antalya’ya 50 Alanya’ya 95 Side’ye 35 km uzaklıktadır. Antalya otogarından veya Serik den dolmuşlar vasıtasıyla Aspendos antik kentine gidilebilmektedir. Aspendos antik kenti ziyaret saatleri:
Nisan – Ekim ayları içinde 09:00 ile 19:00
Kasım- Mart ayları içerisinde 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücret karşılığında müze kart sahipleri ücretsiz ziyaret edilebilmektedir.


Aspendos antik tiyatrosu


Belkıs köyü sınırları içerisinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük Antik tiyatrosudur. Dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken Aspendos tiyatrosunun güney paradosunun üzerindeki yazıtından anlaşıldığına göre Marcus Aurelius dönemine ait olup ve Aspendos’lu Theodoros adında birinin oğlu olan mimar Zenon tarafından yapılmıştır. Romalılar döneminde yapılan tiyatronun yapımının 25 yıl sürdüğü bilinmektedir. Tiyatro 15 bin seyirci alabilmektedir. Tiyatro sahnesinin üst kısmında şarap ve tiyatro tanrısı Dionisos’un kabartması bulunmaktadır.
Aspendos tiyatrosunu ziyaret etmeden önce tiyatro hakkında bilgi edinmek ziyaretin daha zevkli ve anlaşılır geçmesini sağlayacağı gibi ziyaretçilerin tiyatronun yapısına bakış açısını değiştirmektedir. Tiyatro içerisinde bulunan koridorlarda gezinmek kulisleri dolaşmak, tiyatronun duvarlarına taşlarına dokunmak tarihi hissetmek en üst merdivenlere çıkıp sahneye oradan bakmak ziyaret esnasında yapılması önerilenler arasında yer almaktadır. Aspendos tiyatrosunun harika fotoğraflarını çekmek isteyenler için tiyatronun arkasında bulunan tepe önerilmektedir.
Günümüzde özellikle yaz sezonunda tiyatroda konserler ve çeşitli oyunlar sergilenmekte tiyatronun sahnesinden çıkarılan en ufak bir sesin bile tiyatronun en uç noktasında bile rahatlıkla duyulabilmesi teknik ve mimari açıdan gizemini hala korumaktadır. Aspendos tiyatrosunda yapılan kazılarda çıkan eserler ve heykeller bugün Antalya müzesinde sergilenmektedir.

Aspendos tiyatrosuna gitmek isteyenler Antalya otogarından, Belek, Side, Alanya ve Serik den dolmuşlar vasıtasıyla Aspendos’a gidebilirler. Aspendos’a özel araçları ile gidenler için otopark hizmeti ücretli olarak verilmektedir. Aspendos tiyatrosuna giriş ücretli olup müze kart geçerlidir.
Tarihe ilgi duyanların kesinlikle ziyaret etmesi önerilen Aspendos antik kenti ve tiyatrosu yaz ve kış aylarında açıktır.  Aspendos antik kenti ziyaret saatleri
Nisan – Ekim ayları içinde 09:00 ile 19:00
Kasım- Mart ayları içerisinde 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. 

Aspendos su kemerleri


Aspendos antik kentinde bulunan tarihi su kemerleri binlerce yıllık tarihe tanıklık ederek günümüze kadar gelmiştir. Camili köy sınırları içerisinde bulunan su kemerleri 15 metre yüksekliğinde olup kuzeydeki dağların yanı sıra 15 km uzaklıktaki Gökçepınar ve 12 km uzaklıktaki Gökçeler yakınında bulunan su kaynaklarından Aspendos şehrine su taşımakta kullanılmaktadır. Bir mühendislik harikası olarak hala ayakta duran su kemerlerinin mimari özellikleri ve yapılış tekniği bakımından M.S 2. Yüzyılın ortalarına ait olduğu düşünülmektedir. Kanallarla taşınan suyun depolarda biriktirilip şehre bu depolardan dağıtıldı bilinmektedir. Aspendos’ta bulunan bir yazıt, su kemerlerinin Tiberius Claudius Italucus tarafından yaptırıldığını ve şehrin hizmetine sunulduğunu anlatmaktadır.

Su kemerlerinin bir diğer özelliği ise suyun debisini ayarlayan iki adet sifonun bulunmasıdır. Sifonlar uzaktan gelen suyun ilk olarak kemer rezervuarlarının dolmasını sağlayarak suyun debisini düşürüp dereceli olarak şehre verilmesini sağlıyorlardı. Bugün bilim adamlarını bile şaşırtan bu sitem o devrin mühendislik harikası olarak değerlendirilmektedir. Tarihi su kemerlerinin nasıl bir görev gördüğünün daha iyi anlaşılması için Aspendos dönüşü ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.  

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

Önceki İçerikArykanda Antik Kenti ( Finike )
Sonraki İçerikAssos Antik Kenti

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER