İstanbul

Doğu ile Batıyı Asya ile Avrupa’yı birleştiren köprü konumunda olan İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehirlerinden biridir. Farklı zamanlarda Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluğu olmak üzere üç büyük imparatorluğa da başkentlik yapmış olan İstanbul oldukça zengin bir tarih kültür yapısına da sahiptir. 
Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan köprü konumunda yer alan İstanbul dinler içinde önemli bir şehir olup farklı dinlere ait önemli ibadethaneleri de bünyesinde barındırmaktadır. Ulaşım kolaylığı, zengin tarihi, yapılabilecek onlarca aktivite seçeneği, fuarları, sanatsal festivalleri, yemekleri ve gece hayatı ile yılın 12 ayı ziyaretçi akınına uğrayan İstanbul aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ve kalabalık şehri konumundadır. Zengin tarihi ve kültürel dokusuyla İstanbul’da görülecek tarihi yapılar, tarihi eserler, camiler, kiliseler, parklar, müzeler, köşkler ve saraylar bulunmaktadır.    
İstanbul’u gezmek isteyenler en az bir hafta zaman ayırmaları ve ezintilerinin daha renkli geçmesi için önceden gezmek istedikleri yerler hakkında bilgi edinmeleri önerilmektedir. 


İstanbul uzaklıklar:
Alanya  İstanbul 805 km
Ankara İstanbul  500 km
Antalya İstanbul 695  km
Belek    İstanbul 713  km
Bodrum İstanbul 693  km
İzmir     İstanbul 469  km
Kemer  İstanbul  729  km
Marmaris İstanbul 719 kmİstanbul’a nasıl gidilir?
Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul’a ulaşım birçok seçenek olduğu için oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Yurtiçi ve yurtdışından direk uçuş seçenekleri, Türkiye’nin her yerinden direk otobüs ve tren seferleri ve bazı noktalardan direk olarak düzenlenen deniz otobüsleri ve arabalı vapurlarla İstanbul’a ulaşım sağlanmaktadır.


Havayolu ile İstanbul’a ulaşım
İstanbul’a hava yolu ile ulaşım yurt içi ve yurtdışı uçuşlara açık olan İstanbul hava limanı ve Sabiha Gökçen hava limanı üzerinden sağlanmaktadır.


Karayolu ile İstanbul’a ulaşım
Hava yolu ile İstanbul’a ulaşımı tercih etmeyenlerin tercih ettiği bir diğer ulaşım aracıda otobüslerdir. Türkiye’nin her noktasından her gün 200’den fazla otobüs firması İstanbul’a gitmek isteyenlere hizmet vermektedir. Otobüslerle İstanbul’a gelenler için geldikleri firmaların şehir içine ücretsiz servisleri bulunmaktadır.


Trenle İstanbul’a ulaşım
İstanbul’a ulaşmanın bir diğer yolu da trenlerdir. Türkiye’nin sayılı noktalarından İstanbul’a günlük olarak tren ve hızlı tren seferleri düzenli olarak yapılmaktadır. Türkiye’nin farklı noktalarından İstanbul’a gitmek isteyenlerin biletlerini önceden ayırtmaları veya almaları önerilmektedir.


Deniz yoluyla İstanbul’a ulaşım
İstanbul çevresinde bulunan bazı illerden ve yerleşim yerlerinden İstanbul’a deniz otobüsleri ile seferler düzenlenmektedir. Karşılıklı deniz otobüsleri seferlerinin düzenlendiği noktalar arasında Bandırma, Yalova, Bursa, Avşa, Marmara adası bulunmaktadır. Arabalı vapurlar da deniz yolu ulaşımı için seçenekler arasında bulunmaktadır. Deniz yolu ile İstanbul’a gelmek isteyenlerin önceden biletlerini İstanbul deniz otobüsleri internet sitesinden almaları önerilmektedir. 


İstanbul şehir içi ulaşım
İstanbul’da şehir içi ulaşım, karayolu (toplu taşıma araçları otobüs, metrobüs, dolmuş ve taksilerle), raylı sistem (tren, tramvay ve metro) ile sağlanırken Asya ve Avrupa kıtası ve Adalar-İstanbul arası ulaşım vapur seferleri ile gerçekleştirilmektedir. İstanbul şehir içi ulaşımında kullanılan minibüsler ve otobüsler sabah 05:30 da Tramvaylar ve mtero sabah 06:00’da çalışmaya başlarken metrobüsler 24 saat boyunca çalışmaktadır.


İstanbul’dan hava limanlarına nasıl gidilir?
İstanbul’da bulunan hava limanlarına ulaşım metro, havabus otobüsleri ve taksilerle sağlanmaktadır. 
Sabiha gökçen hava limanına ulaşım Kadıköy ve Taksim’den düzenli olarak kalkan Havabus ve hava limanı otobüsleri ile yaklaşık olarak 1 saatlik bir yolculuktan sonra sağlanmaktadır. Havabus ve Hava alanı otobüslerinin ilk seferi 04:15’de başlarken son sefer 01:00’da sona ermektedir. 
Sabiha Gökçen hava limanına belediye otobüsleri ile gitmek isteyenlerin kullanabilecekleri otobüs numaraları arasında E3-E9-E10-E11-130H-122H-132H yer almaktadır.


İstanbul konaklama seçenekleri
İstanbul’da konaklamak isteyenler için ultra lüks oteller, her şey dahil oteller, butik oteller, yarım pansiyon oteller, tam pansiyon oteller, oda kahvaltı oteller, apart oteller, pansiyonlar moteller gibi her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır.
Sultanahmet, Ayasofya, Kapalı çarşı, Galata, Gülhane parkı, Topkapı sarayı, Mısır çarşısı gibi tarihi alanlara yakın veya yürüyüş mesafesindeki noktalarda konaklamak isteyenler Eminönü’nde bulunan otelleri tercih edebilirler. Gece hayatının yoğun olarak yaşandığı Taksim ve İstiklal caddesinde konaklamak isteyenler için Beyoğlu ve çevresinde konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Kalabalık ve gürültülü ortamlardan hoşlanmayanlar için bu bölge tercih edilmemektedir. Hem ucuz hem de gezilecek ve görülecek noktalara yakın oluşu sebebiyle Galata bölgesinde bulunan hostellerde konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır.     


İstanbul ’da Ne Yenir


15 milyondan fazla bir nüfusa sahip olan İstanbul’da Türkiye’nin farklı bölgelerine ait lezzetleri bulmak oldukça kolaydır. Özellikle turizmin de etkisiyle son yıllarda dünya mutfaklarından yemeklerde İstanb...


İstanbul Gezilecek Yerler ve Müzeler

Oldukça geniş ve eski bir tarihe sahip olan İstanbul tarihide iki büyük imparatorluğa ve dinlere ev sahipliği yapmıştır. Üzerinden yüz yıllar geçmesine rağmen günümüze kadar birçok eser, bina ve yapı sapasağlam bir şekilde...


İstanbul Müzeleri

Kuruluş tarihi 1869 yılına kadar uzanan müze bugün dünyanın en büyük müzeleri arasında gösterilmektedir. Müze bünyesinde Arkeoloji müzesi, Eski şark eserler müzesi ve Çinili Köşk müzesi olmak üzere üç adet müze bulunmak...


İstanbul Plajları


Yaz aylarında İstanbul’da denize girmek isteyenler için İstanbul merkezde ve çevresinde birçok seçenek bulunmaktadır. Hafta sonları plajlar yoğun olurken hafta içi bu yoğunluk biraz olsun azalmaktadır. İstan...


İstanbul’da Düzenlenen Festivaller

İstanbul adeta festivaller şehri...

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

Önceki İçerikKapadokya

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER