Aydın Arapapıştı Kanyonu

Aydın belediyesi tarafından 2017 yılına turizme açılan Arapapıştı kanyonu 6 km uzunluğunda 380 metre yüksekliğinde ve 12 metre genişliğinde olup Aydın, Muğla ve Denizli’nin kesiştiği noktada yer almaktadır. Kanyon içerisinde Körteke kalesi, Çamlıdere köyü Pigianda yerleşke kalıntıları, Gizli manastır, mağaralar, Kemer köprüsü ve 2500 yıllık kaya mezarı bulunmaktadır. Kanyon etrafında bulunan dağlarda dağ keçilerini, kızıl şahinleri ve kanyon boyunca farklı türdeki balıkçıl kuşlar görülebilmektedir.

Kanyon içerisinde yaz aylarında 08:00 ile 18:00 saatleri arasında her iki saatte bir tekne turu yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 2 saatlik olan tur esnasında kanyon tanıtılmakta ve birçok farklı nokta ziyaret edilmektedir.
Kanyon etrafında kamp yapmak isteyenler için uyun alanlar bulunmakta olup doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için farklı rotalar bulunmaktadır.     
Aydın iline 92 km uzaklıkta bulunan kanyona özel araçla Yenipazar veya Çine üzerinden tabelaları takip ederek ulaşılmaktadır. Özel aracı olmayanlar Bozdoğan ilçesine gelip buradan servislerle kolaylıkla ulaşabilirler.  

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER