Bodrum Koyları ve Plajları


67 adet mavi bayraklı plajı olan Bodrum Türkiye’nin en fazla mavi bayrak sahibi olan tatil beldesidir. Doğayla iç içe geçmiş koylarda ve plajlarda mavinin ve yeşilin her tonunu görmek mümkündür.  

 


Peksimet Plajı
Bodrum’a 22 km uzaklıkta olan plaj Turkuaz rengi denizi, sarı ince kumluk bir yapıya sahiptir.  Bahçeli evler mahallesinde bulunan plaja giriş ücretsiz olup yine belediyenin şezlongları ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Peksimet plajına gitmek isteyenler için Bodrum merkezden yaz ayları boyunca her 15-20 dakikada bir hareket eden Gümüşlük minibüsleri ile kolaylıkla ulaşabilirler.  


Mazı Köyü koyları


Bodrum ilçe merkezine 45 km uzaklıkta olan Mazı köyü muhteşem doğası ve tertemiz koyları ile ziyaretçilerini beklemektedir. Kamp yapmak için elverişli alanlarında bulunduğu Mazı köyü Çakılyalı, İnceyalı ve Hurma sahili koyları ile sakin bir gün geçirip güneşlenmek ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için hizmet vermektedir. Koylara giriş ücretsiz olup ziyaretçilere ücret karşılığında şezlong ve şemsiye hizmeti de verilmektedir. Duş, kabin hizmetinin yanı sıra yeme içme hizmeti veren işletmeler de koylarda bulunmaktadır. Mazı köyü koylarına gitmek isteyenlerin Gökova körfezine gitmeleri gerekmektedir.

Yalı ve Gerenkuyu plajları


Bodrum’un 18 km güneydoğusunda kalan bu iki sahil sıkça ziyaret edilen plajlardan olmadığı için sakin bir gün geçirmek isteyenler için fırsat sunmaktadır. Yalı’da bulunan iki plajdan küçük olanında ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için belediyenin işlettiği bir kafe de bulunmaktadır.

Günübirlik ziyaretçilerin geldiği Gerenkuyu sahili ve plajı genelde çadır kurup kamp yapmak isteyenlerin veya karavanla kamp yapmak isteyenlerin uğradığı noktalar arasında yer almaktadır. 
Bodrum’un Kızılağaç mahallesinde bulunan Plajlara giriş ücretsiz olup özel araçları ile gidenler için park alanları da bulunmaktadır.


Kumbahçe sahili


Taşlık bir plaj yapısı olan Kumbahçe sahiline giriş ücretsiz olup şezlong, şemsiye, duş ve kabin hizmetleri verilmektedir. Merkezde ve Bodrum kalesi manzarasının en güzel görüldüğü noktalar arasında yer alan Kumbahçe sahili sıkça ziyaret edilen ve akşam yürüyüşleri için tercih edilen plajlar arasında yer almaktadır. Plaja gitmek isteyenler Bodrum merkezden yürüyerek kolaylıkla gidebilirler. 

Bordum Bardakçı Koyu

Bodrum limanının hemen dışında yer alan Bardakçı koyu tertemiz denizi ve plajı ile ünlüdür. Girişte ücret alınan plaj 300 metre uzunluğunda olup kale manzarası ve yel değirmenleri manzarası görülebilmektedir. Ücretli bir pla...


Kargı koyu


Kumluk plaj yapısı ve sığ denizi ile sıkça tercih edilen plajların başında gelen Kargı koyu aynı zamanda tur teknelerinin de yüzme ve dinlenme molası verdiği yer durumundadır. Sahil boyunca uzanan kafe ve restoranlarda yeme içme hizmeti alanlara şezlong ve şemsiye hizmeti ücretiz olarak verilmektedir.
Kargı koyuna gitmek isteyenler Bodrum-Ortakent-Akyarlar güzergahına takip ederek Bodrumdan kalkan dolmuşlarla veya özel araçları ile kolaylıkla ulaşabilirler.Cennet Koyu


Türkbükü ile Torba koyu arasında yer alan Cennet koyuna ulaşım teknelerle ve özel araçlarla sağlanmaktadır. Bodrum merkezden uzakta olduğu için diğer plajlara göre daha sakin bir durumdadır. Halka açık birde plaj olan koyda isteyenler aynı zamanda piknik veya ormanlık alan içerisinde doğa yürüyüşleri de yapabilmektedirler. Tur teknelerinin de uğrak noktaları arasında yer alan Cennet koyuna ulaşım özel araçlarla veya tur tekneleri ile sağlanmaktadır. Cennet koyuna yüzmeye gidenlerin yanlarına su altı güzelliklerini görmeleri için deniz gözlüklerini almaları önerilmektedir.   


Karaincir koyu


500 metre uzunluğunda ince kumluk bir yapısı olan Karaincir koyu Bodrum’a 24 km uzaklıktadır. Tertemiz denizi ve doğal yapısıyla tekne turlarının da uğrak yeri olan koy yakınlarında doğa yürüyüşü yapmak isteyenler içinde uygun alanlar bulunmaktadır. Genellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği koya gitmek isteyenler Bodrum-Turgutreis – Akyarlar istikameti üzerinden Karaincir koyuna ulaşabilirler. Özel aracı olmayanlar Turgutreis’den hareket eden dolmuşlarla koya ulaşabilirler.  


Bağla koyu


Tertemiz ve berrak denizi ile tur teknelerinin uğrak noktaları arasında yer alan Bağla koyu, Bodrum merkeze 14 km uzaklıkta olup Kara incir ve Kargı koyu arasında yer almaktadır.  Özellikle kamp yapmak isteyenlerin ziyaret ettiği koya gitmek isteyenler Bodrum merkezden kalkan dolmuşlar ile ulaşabilirler. Tekne turlarının da uğrak noktası arasında yer alan Bağla koyuna gidenlerin yanlarına deniz gözlüklerini almaları önerilmektedir.

 

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER