Sidyma Antik Kenti (Fethiye)


Sidyma antik kenti Seydikemer ilçesinin Dodurga mahallesinde bulunmaktadır. Kent içindeki kalıntıların Roma dönemine ait olduğu bilinse de yazıtlardan ve bulunan sikkelerden antik kentin tarihinin MÖ 1. Yüzyıldan daha eskiye dayandığı tespit edilmiştir.

Antik kentin batısında yer alan tepe şehrin ilk yerleşim akropolü olup tepenin güneydoğusunda 400 metre uzunluğunda sur duvarları bulunmaktadır. Antik kentten günümüze ulaşan diğer kalıntılar bugünkü köy evleri arasında görülmektedir. 
Sidyma antik kenti kalıntıları arasında akropol, kapı, gözetleme kulesi, tiyatro, Artemis mabedi, hamam, kilise kalıntıları, güvercin yuvası şeklindeki kaya mezarları ve veya lahit şeklinde mezarlarda Sidyma antik kenti içinde bulunmaktadır.

Fethiye’ye 50 km uzaklıkta bulunan antik köye gitmek isteyenler Seydikemer’e gelerek buradan Dodurga mahallesine gelmeleri gerekmektedir. Özel araçlarla gelindiği gibi Fethiye’den Seydikemer’e dolmuşlarla gelmek de mümkündür. Antik kent ücret ödemeden ziyaret edilmektedir.

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER