Telmessos antik kenti ( Fethiye )Eski adı Işık Şehri anlamına gelen Telmessos antik kenti geçmişte meydana gelen depremler ve doğal afetler sonucu yıkılmış bir kısmı da denize gömülmüştür.

Yapılan kazılarda elde edilen bilgiler neticesinde şehrin kuruluşunu MÖ 3000 yıllarına kadar dayandığı tespit edilmiştir. Antik şehirden günümüze kalan kalıntılar arasında en önemlisi sahile yakın konumdaki 1993 yılında ortaya çıkarılan antik tiyatrodur.
Telmessos antik şehrine ait birçok kalıntı ve eser Fethiye şehir merkezinin bazı noktalarında görülmektedir. Bu kalıntılar hükümet binasının yanında, iskelenin yanında ve kaya mezarlarının hemen altındaki sokak aralarında görülmekte olup en dikkat çeken kalıntılar arasına Telmossos antik tiyatrosu, Kral Amintas’ın mezarı ve diğer kaya mezarlarıdır. 

Telmossos antik tiyatrosu:
Antik kaynaklara göre varlığı bilinen Telmossos tiyatrosu 1993 yılından 1995 yılına kadar yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Erken Roma döneminde inşa edilen tiyatronun MS 2. yüzyılda tadilattan geçirildiği ve Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı kaynaklardan anlaşılmaktadır.    
Fethiye yat limanı yanında bulunan antik tiyatro 1500 kişilik olup günümüzde sanatsal ve kültürel etkinlikler içinde kullanılmaktadır. Fethiye yat limanının yakında bulunan antik tiyatro her gün ziyaret edilmektedir.

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER