Aizanoi Antik Kenti(Kütahya)

Roma döneminin en önemli antik kentlerinden biri olan Aizanoi Antik kenti Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Antik kaynaklarda geçen Azan adlı mitolojik kahramanın su perisi Erato ile efsanevi kral Arkas’ın birleşmesinden Aizanoi şehrinin meydana geldiği sanılmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aizanoi Antik kentin en yüksek noktasında bulunan Zeus tapınağının çevresinde yapılan kazılarda ilk yerleşimin M.Ö 3 bin yıllarında başladığı görülmüştür. 
M.Ö 133 yılında roma egemenliğine giren kent aynı dönemde tahıl ekimi, şarap ve yün üretimi sayesinde ekonomik olarak güçlenmiş ve ilk sikkeleri de aynı dönemde basmıştır.

İkinci bir Efes olarak adlandırılan antik kent içerisinde Zeus tapınağı, Tiyatro ve dünyanın ilk borsalarından biri olarak bilinen Aizanoi Macellumu bulunmaktadır. Döneme ait satılan ürünlerin fiyatlarını belirten yazıtlar günümüze kadar gelebilmiştir. Roma döneminde yaklaşık olarak 80 bin kişinin yaşadığı düşünülen antik kent 13,500 kişilik stadyuma 20 bin kişilik tiyatroya sahiptir.

 Antik kent içerisinde en çok dikkati çeken yapılardan birisi de büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşmayı başaran Zeus tapınağıdır. Tepe üzerine kurulmuş olan tapınağın etrafı sütunlarla çevrilmiş olup üstünün mermer kirişlerle kaplı olması nedeniyle eşinin tek örneği olarak gösterilmektedir.
Aizanoi Antik kenti yaz dönemlerinde 08:45 ile 19:00 Kış döneminde 08:45 ile 17:30 saatleri arasında ziyarete açık olup müze kart sahipleri ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir.

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER