Pamukkale

Yılda 1 milyon kişinin ziyaret ettiği ve Türkiye’nin tanıtım yerleri arasında yer alan Pamukkale adını pamuk gibi bembeyaz travertenlerden almıştır. 1988 yılında Unesco dünya mirası listesine alınan Pamukkale bir doğa mucizesi olarak görenleri kendine hayran bırakmaktadır.
320 metre derinlikten ve 17 farklı kaynaktan çıkan termal suların oluşturduğu doğa harikası bu alanı her mevsim gezme imkânı bulunmaktadır. Yüzyıllardır yerin altından çıkan sular günümüzde hala çıkmakta ve insanlara faydalı olmaya devam etmektedir.  

Yeraltından çıkan 35 ile 100 derece arasındaki sıcaklığa sahip olan suyun içindeki kalsiyum ve karbonatın oksijenle buluşması sonucu ilk başta yumuşak jel halini alan çökeltiler zamanla sertleşerek travertenleri oluşturmuştur. Bu travertenler içi su dolarak Pamukkale’ye muhteşem bir görüntü katan doğal havuzları oluşturmuştur.   

Pamukkale’ye özel araçları ile gelenler için birçok farklı noktada ücret karşılığında otopark hizmeti verilmektedir. Pamukkale’yi gezmeye Hierapolis antik kentinden geçerek başlamak tavsiye edilmektedir. Fotoğraf çekmekten hoşlananlar travertenlerin ucunda bulunan seyir teraslarından Pamukkale’nin müthiş gün batımı fotoğraflarını çekebilirler. 

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık olan travertenler sabah 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Giriş ücretli olan travertenlere müze kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir.
Travertenler üzerinde gezmek isteyenlerin ayakkabı ile gezmeyeceklerini, yanlarına su, güneş gözlüğü, araziye uygun yürüyüş ayakkabısı ve giysi, atıştırmalık yiyecek almaları önerilmektedir. 

Pamukkale Balon turu


Güneşin doğuşunu muhteşem Pamukkale manzarasını havadan görmek isteyenlerin kesinlikle tura katılması önerilmektedir. Sabah erken saatlerde başlayan turun süresi 1 saat olup 16 ile 24 kişilik sepetlerde yapılmaktadır. Uçuş öncesinde katılımcılara kahvaltı uçuş sonrasında ise şampanya ikram edilip katılım belgesi verilmektedir. Pamukkale balon turuna transfer, sigorta ve ikramlar dahil olup isteyenler için kişiye ve guruplara özel balon turları da düzenlenmektedir. 5 yaş ve altı hariç herkes bu tura katılabilmektedir.

Pamukkale Microlight turu


Pamukkale’nin güzelliklerini havadan görmek isteyenler için Microlight olarak adlandırılan motorlu araçla turlar düzenlenmektedir. Hava koşulları uygun olduğu günlerde bu turlar düzenlenmektedir.  


Pamukkale alış-veriş


Türkiye’nin tekstil merkezi olan Denizli’de üretilmiş olan dünyaca ünlü ev tekstil ürünlerini birçoğunu Pamukkale’de bulmak ve satın almak oldukça kolaydır. Satılan tekstil ürünleri arasında Denizli’de üretilmiş kumaşlar ve bu kumaşlardan yapılmış elbiseler, havlu, bornoz, evlerdeki tezgahlarda dokunmuş halılar ve çeşitli bitkilerden elde edilen boyalarla boyanmış renga renk kumaşlar bulunmaktadır.    
Diğer hediyelik eşyalar arasında Pamukkale kartpostalları, Denizli’nin simgesi olan horoz figürleri, camdan yapılmış farklı türdeki ürünler ve mıknatıslı ürünler bulunmaktadır. 

Pamukkale ve çevresinde gezilecek görülecek yerler

Pamukkale beklentinizden çok daha fazlasını gerçekten karşılayabiliyor!...

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

Önceki İçerikAntalya
Sonraki İçerikAlanya

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER