Alanya Sportif Etkinlikler

Alanya’da tatil yapanlar için yaz-kış fark etmeksizin birçok sporu yapma imkanı bulunmaktadır. Alanya’da yapılan sporlar arasında yüzme, dağ bisikleti, uluslararası bisiklet yarışması, plaj voleybolu, plaj futbolu, sokak hentbolu, futbol turnuvası, rafting, sup ve dalga sörfü gibi sporlar bulunurken ayrıca görme engelliler yüzme yarışması, tekvando şampiyonası, uluslararası oryantring gibi birçok farklı dalda uluslararası spor yarışmalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Alanya Bisiklet Kullanımı

Alanya güzel havası ve kış aylarındaki ılıman iklim şartlarından dolayı bisiklet ve triatlon takımlarının vazgeçilmez destinasyondur. Havaalanına yakınlığından ve uygun konaklama şartlarından dolayı bisiklet tutkunları için ideal konaklama noktalarından biridir. Denizden 1500 metre yüksekliğe kadar çıkabilen asfalt dağ yolları bisiklet antrenmanı yapmak isteyenler için ideal bir fırsat sunmaktadır. Alanya’da ayrıca dağ bisikleti tutkunları için Alanya kalesinde downhill parkuru başta olmak üzere farklı parkurlar bulunmaktadır.Alanya’da bisiklet kullanıcıları için ayrılmış özel yollar bulunmasının yanı sıra sahil kenarında bulunan bisiklet yollarında da gönül rahatlığıyla bisiklet kullanmak mümkündür. Bisiklet kullanımını artırmak ve çevre duyarlılığına dikkat çekmek için her yıl düzenli olarak Alanya’da bisiklet yarışları düzenlenmektedir.
Alanya’yı ziyaret eden ziyaretçilerinde bisiklet kullanabilmesi için Alanya belediyesi tarafından bisiklet kiralama noktaları oluşturulmuştur. Ziyaretçiler bu noktalardan düşük bir ücret karşılığında bisiklet kiralayıp şehri bisikletlerle gezebilmektedirler. Türkiye’nin ilk BMX pisti de yine Alanya’ya yapılmış olup bu pistte bisiklet antrenmanları ve yarışmalar yapılmaktadır.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Alanya Triatlonu

Her yıl Ekim ayı içerisinde düzenlenen ve uluslararası düzeydeki bu sportif etkinlik ilk defa 1991 yılında düzenlenmiştir. Dünya çapında birçok ülkede seyredilen Eurosport TV bu etkinliği dünyaya canlı olarak yayınlamaktadır. Alanya Triatlonu; yüzme, bisiklet, koşu dallarında yapılmaktadır. Alanya Triatlonu dünyanın farklı ülkelerinden profesyonel, amatör ve bu spora gönül vermiş insanların katılımıyla her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Alanya triatlonu hakkında bilgiler Alanya belediyesi internet sitesinde yayınlanmaktadır.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Alanya Kay Kay

Alanya belediyesi tarafından Cumhuriyet mahallesinde yaptırılan kaykay rampaları sayesinde bu spora ilgi duyanlar burada istedikleri kadar ücretsiz olarak vakit geçirmektedirler. Kaykay pistinin denize çok yakın olmasından dolayı isteyenlerin aynı anda denize de girmeleri de mümkündür.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Alanya Plaj Futbolu

Alanya’da bulunan plajların genelinde plaj futbolu oynamak mümkün. Alanya belediyesinin her yıl ağustos ayında düzenlediği futbol turnuvasında farklı ülkelerden gelen profesyonel futbolcuların maçlarını da izlemek mümkündür. Galip Dere plajında düzenlenen turnuvaya katılan takımların ismini ve maç programını Alanya belediyesi kendi internet sitesinde yayınlamaktadır. Birçok takımın katılımıyla gerçekleştirilen Alanya plaj futbolu Türkiye finalleri renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Maç saatleri genellikle sabah 9 ile 10 arasında başlamaktadır.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Alanya Plaj Futbolu

Alanya’da günün her saatinde oynanabilen plaj voleybolunu halka açık olan birçok plajda ücretsiz olarak oynamak mümkündür. Yaz aylarında Alanya belediyesinin ve bazı otellerin düzenlediği plaj voleybolu turnuvasına takımlarını oluşturan herkes katılabilmektedir. Bu turnuvalar genellikle Kleopatra plajında düzenlemekte ve dört gün sürmektedir. Ağustos ayı içerisinde başlayan turnuvalar hakkında detaylı bilgilere Alanya belediyesinin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür. Alanya aynı zamanda kadınlar ve erkekler plaj voleybolu Avrupa şampiyonasına da ev sahipliği yapmaktadır.

Alanya Binicilik Okulu

Alanya’da farklı bir aktivite olarak binicilik etkinliğini de yapmak mümkün olup isteyenler için binicilik kursuda verilmektedir. Kurs katılanlar kurs süresi boyunca profesyonel eğitmen gözetiminde atı tanıma dersi, atı temizleme dersi, binicilik dersi, ata bakım dersi, atın binişe hazırlanmasını, biniş sonrasında atın dinlendirilmesini öğrenmektedirler. Özellikle Alanya’ya yerleşmiş olan yabancı ülke vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği bir etkinlik olan At biniciliği aynı zamanda insanlara Alanya’nın doğasını tanıma fırsatı da vermektedir.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Alanya Yürüyüş Koşu

Sahil kenarı yürüyüşü:
Alanya’da tatil yaparken özellikle sabah yürüyüşleri yapmak isteyenler ve şehrin güzelliklerini yürüyerek keşfetmek isteyenler için farklı güzergahlar bulunmaktadır. Yayalar için ayrılmış olan yürüyüş yolunda sahil boyunca yürüyüp denizden gelen esintiyi hissederek dalga sesleriyle uzun bir yürüyüş yapılabildiği gibi yürüyüş esnasında yol kenarında bulunan spor ve jimnastik aletlerini isteyenler rahatlıkla kullanabilmektedirler.

Alanya Kalesine yürüyerek çıkmak:

Alanya kalesine yürüyerek çıkmak isteyenler için Kızıl Kulenin hemen yanından özel olarak bir parkur oluşturulmuştur. Parkur biraz dik ve yorucu olsa da yol sonunda görülen manzara tüm yorgunluğu unutturmaktadır. Yürüyüş boyunca muhteşem Alanya manzarası yürüyüşçülere eşlik etmektedir.

Alanya deniz fenerine yürüyüş yapmak:

Atatürk caddesinden başlayarak restoranların, kafelerin, barların, hediyelik eşya satan dükkanların ve diğer alışveriş dükkanlarının önünden geçerek liman bölgesine doğru yürüyüş yapılabilmektedir. Ortalama kırk beş dakikalık bir yürüyüşten sonra Alanya limanına girilip tur teknelerinin önünden geçerek Kızıl kulenin yanından direk deniz fenerinin yanına kadar yürünmektedir.

Kleopatra plajı kıyısından yürüyüş yapmak:

Kleopatra plajının yanında bulunan parklardaki yürüyüş yollarında denizden gelen dalga sesleri eşliğinde sabahları veya akşamları yürüyüş yapılabilmektedir. Havanın sıcaklığına göre isteyenler ağaçların altında oturup dinlenme molası verilebilmektedir. Yaz aylarında yapılan yürüyüşlerde sıcaklardan etkilenmemek için kesinlikle şapka, güneş kremi kullanılması ve mümkün olduğunca su içilmesi tavsiye edilmektedir.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Alanya Halı Saha

Türkiye’nin bütün şehirlerinde olduğu gibi Alanya’da da futbol oynamak için mini futbol sahası şeklinde dizayn edilmiş halı sahalar bulunmaktadır. Halı sahaların bazıların üstü kapalı bazılarının ise açık olup her türlü hava koşulunda futbol oynamaya elverişli hale getirilmişlerdir. Bu sahalarda genellikle geceleri futbol maçları düzenlenmekte olup takımlar altışar kişiden oluşmakta ve maç süresi genellikle bir saat olarak belirlenmektedir. Alanya’da halı sahalara yerel halkın yanı sıra yerli ve yabancı turistlerinde her geçen gün ilgisi artmakta olup bazı oteller kendi misafirleri arasında sahalarda maçlar düzenlemektedir. Halı sahada maç yapmak isteyenlerin bir gün önceden rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.   

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Alanya Mini Golf

Özellikle çocukların el ve kol hareketlerini ve hakimiyetini geliştirmelerinde mini golfün faydalı olduğu bilinmektedir. Çocuklarıyla veya arkadaşlarıyla farklı bir gün geçirmek, sosyalleşmek aynı zamanda eğlenceli olan bir sporu yapmak isteyenler için Alanya’nın farklı noktalarında tesisler bulunmaktadır. Daha önce mini golf oynamamış olanlar için mini golf işletmelerinde öğretici konumunda personel bulunmakta ve bu öğreticilerden ücretsiz olarak oyun hakkında bilgi alınabilmektedir.   

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Alanya Go-Kart

Alanya’da şehir merkezinde bulunan Go-Kart pistinde dileyenler Go-Kart sürüş deneyimini yaşamaktadırlar. Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan pistte her türlü emniyet tedbiri alınmıştır. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin go kart sürüşü için istenilen şartlara sahip olmaları gerekmektedir.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

ALANYA’DA DÜZENLENEN YEREL VE ULUSLARARASI ETKİNLİKLER VE FESTİVALLER

Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışması (Her yıl ocak ayı içerisinde düzenlenmektedir.)

Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği (Her yıl mayıs ayında düzenlenmektedir.)

Alanya yamaç paraşütü festivali (8-9-10 haziran)

Uluslararası Alanya Caz günleri (Her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.)Uluslararası Alanya yüzme maratonu (Her yıl Ekim ayı içerisinde düzenlenmektedir.)

Uluslararası Sokak Basketbolu Turnuvası Duatlon (Bisiklet ve Koşu)

Uluslararası Sokak Hentbolu Turnuvası

Plaj Futbolu

Plaj Voleybolu

Uluslararası Triatlon Yarışması (Yüzme, Bisiklet, Koşu)

Sokak basketbolu turnuvası

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER