Bodrum Gece Hayatı ve Festivaller

Gece Hayatı


Gündüzü kadar gecesi de hareketli geçen Bodrum’da her türlü eğlence anlayışına sahip işletmeler hizmet vermektedir. Restoranlarda, barlarda, karaoke barlarında, gece kulüplerinde, diskolarda, sokaklarda sabaha kadar eğlenceler sürmektedir. Özellikle yaz aylarında dünya çapında tanınan DJ’ler hayranlarına kulüplerde veya plaj partilerinde müzik ziyafeti vermektedirler. 
Bodrum sahil boyunca gece yürüyüşleri yapılırken aynı zamanda yürüyüş yolu boyunca hediyelik eşyaları, süs eşyaları, hediyelikler, takılar satan tezgahlar bulunmaktadır. 
Daha sakin bir eğlence arayanlar için Gümüşlük ve Yalıkavak ’da bulunan işletmeler hizmet vermektedir.


Bodrum festivaller


Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da hareketli geçen Bodrum’da yıl boyunca birçok festival düzenlenmektedir. Yöresel yemeklerin tanıtılması için düzenlenen festivallerin yanı sıra sanat, müzik, dans ve hobi edinmeyi amaçlayan festivaller düzenlenmektedir.


Mandalina festivali


Mandalinası ile meşhur olan Bodrum’da her yıl ocak ayı içerisinde Bitez, Ortakent ve Turgutreis’de Mandalina festivali düzenlenmektedir. Festival kapsamında mandalinadan yapılan mandalina dondurması, mandalina sabunu, mandalina dolması, mandalina suyu ve mandalinadan yapılmış farklı ürünler ve yöresel yemekler festival kapsamı boyunca sergilenip katılımcılara ikram edilirken birçok ürününde satışı yapılmaktadır.

Bodrum Uçurtma ve farkındalık festivali


Her yıl mayıs ayı içerisinde Gümbet Değirmenler mevkiinde ve Bodrum’un farklı beldelerinde düzenlenen festival herkese açık olup festival kapsımda havalanan uçurtmalar renkli görüntüler oluşturmaktadırlar. Festivalin amacı uçurtma uçurtmaktan çok engelliler için farkındalık yaratmak ve engellilerin sosyal hayatın içinde var olduklarını göstermeyi amaçlamıştır.          
 

Uluslararası Bodrum Dans Festivali


Avrupa’nın en büyük dans festivali olan bu etkinlik her yıl mayıs ayının son haftasında düzenlenmektedir. Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcılarla gerçekleştirilen festival kapsamında halka açık ücretsiz olarak Bodrum sokaklarında ve Bodrum kalesinde müzik ve dans gösterileri düzenlenmektedir. Gönüllülük esasına dayalı olarak düzenlenen etkinlik aynı zamanda UNESCO tarafından da desteklenmektedir.

Chill -Out


Her yıl temmuz ayının ortasında düzenlenen etkinlik iki gün sürmektedir. Etkinlik kapsamında katılımcılara bol müzik ve farklı aktiviteler sunularak eğlenceli iki gün geçirmeleri sağlanmaktadır. Tüm gün deniz, kum güneş ve dj performansları akşam ise sanatçıların sahne aldığı canlı müzik ve dans gösterileri yapılmaktadır.       

The Bodrum Cup Yelken yarışları


Ekim ayı içerisinde düzenlenen festival başlangıçta yelken yarışları olarak ortaya çıksa da bugün çok farklı etkinlikleri de bünyesine katarak devam etmektedir. 1989 yılından bu yana düzenlenen festivalde amaç denizciliğe olan ilgiyi artırmak hedef alınmıştır.

D-Marin Uluslararası Klasik Müzik festivali


2005 yılından bu yana düzenlenen festival kapsamında dünyaca tanınmış birçok klasik müzik sanatçısı sahne alarak müzik severlere konser vermektedir. 2009 yılında Avrupa festivaller birliğine (European festivals association) kabul edilen festival 2012 yılında Donizetti klasik müzik ödüllerinde yılın klasik müzik ödülünü kazanarak adını tüm dünyaya duyurmuştur. Ağustos ayının ilk haftasında düzenlenen festival hakkındaki bilgiler bodrum belediyesinin internet sitesinde yayınlanmaktadır.    

Uluslararası Bodrum Bale Festivali


Devlet opera ve Balesi Genel Müdürlüğü organizasyonuyla Temmuz-Ağustos ayları arasında düzenlenmektedir. Festivale Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden tanınmış bale gurupları katılarak bale ve dans severlere harika gösteriler sunmaktadırlar.   

Sun Splash Festivali


2009 yılından bu yana her Eylül ayında düzenlenen etkinlik kapsamında Türkiye’den ve dünyadan dans ve müzik gurupları sahne almaktadırlar. 3 gün süren festivale katılanlar Türk ve dünya mutfaklarından çeşitli yemeklerin tadına bakabilirken tasarım stantlarını görebilmekte, yoğa ve pilates ve daha birçok etkinliğe katılabilmektedirler.  

Bodrum Antik Tiyatro Etkinlikleri ve konserleri


Bodrum’daki antik tiyatro yıllardır Bodrum’da düzenlenen en büyük organizasyon ve konserlere ev sahipliği yapmıştır. Muhteşem akustik yapısından dolayı genellikle konser etkinlikleri ön plana çıkmaktadır.

Bodrum Summer Tango Fest


Bodrum Bardakçı koyunda düzenlenen festival haziran ayının sonunda düzenlenmektedir. Sabah başlayan Tango gösterileri akşam geç saatlere kadar devam etmektedir. Tango izlemenin yanı sıra tango öğrenmek isteyenler için veya tekniğini geliştirmek isteyenler için kurslar verilmektedir.  

Gündoğan Sucuk ve Şarap festivali


Her yıl şubat ayının son cumartesi günü Gündoğan plajında düzenlenen festival herkese açık olarak düzenlenmektedir. Katılımcılar şarabını, mangalını ve sucuğunu alıp Gündoğan plajına gelerek sucukları pişirip afiyetle yemektedirler. Etkinlik kapsamında yeni insanlarla tanışıp sosyalleşmek hedef alınmıştır.    

Karaova Bağbozumu Günleri


Ağustos ayının sonlarında düzenlen festival kapsamında Bodrum’a ait örf adet ve geleneklerin tanıtılması hedef alınmıştır. Her yıl farklı bir temanın işlendiği festival kapsamında genellikle kültür ağırlıklı tanıtımlara yer verilmektedir. Genellikle cuma günleri Bodrum belediye meydanından yapılan kortej yürüyüşü ile başlayan festival Pazar günü sona ererken festival kapsamında çeşitli sergiler, konserler ve etkinlikler de düzenlenmektedir. 

Bodrum Caz Festivali


Eylül ayının ilk haftasında başlayan Bodrum caz festivali farklı mekanlarda düzenlenen aktivitelerle yaklaşık olarak 10 gün sürmektedir. Yurtdışından ve Türkiye’den sanatçı ve gurupların katılımıyla konserler, gösteriler ve resim sergileri düzenlenmektedir. Festival kapsamında gösterilerin bir kısmı ücretli olup bir kısmı ücretsiz olarak izlenmektedir.

Slow food (Slow Cheese) Bodrum


İki yılda bir nisan ayının ikinci haftası içerisinde düzenlenen festival Bodrum’daun ve Türkiye’nin farklı noktalarından gelen süt ve süt ürünleri üreticileri tarafından düzenlenmektedir. Festival kapsamında kaybolmaya yüz tutmuş peynir ve süt ürünleri tanıtılmaktadır.
Festivale katılanlar farklı teknikler kullanılarak yapılan peynirlerin tadına bakabilecekleri gibi peynir tanıtım kitaplarını alıp, gastronomi turlarına ve daha birçok etkinliğe katılabilirler.    

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER