Kapadokya Festivalleri


Kapadokya’da konaklayanların tatillerini daha renkli hale getirmek için farklı aylarda farklı festivaller düzenlenmekte olup bu festivallere yurt içinden ve yurtdışından birçok kişi katılmaktadır. Her geçen yıl katılımın arttığı ve daha çok sportif ağırlıklı festivallerinin yapıldığı Kapadokya’da festival takvimi aşağıdaki gibidir.

Cappadox Festivali


Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen bu festivalde genellikle yöreye ait yemekler, yerli ve yabancı sanatçılar ve müzik gurupları, konserler, çağdaş sanat gösterileri, doğa etkinlikleri, vadi yürüyüşleri, vadi bisiklet turu, gün doğumunda yoga yapmak, yemek dersleri, yemek tadım etkinlikleri, piknik etkinliği, sergiler ve gösterilerin yer aldığı ve daha birçok farklı aktivite festival kapsamında düzenlenmektedir.
Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden binlerce kişinin katıldığı festivale katılmak isteyenlerin biletlerini önceden almaları önerilmektedir. 

Festival kapsamında düzenlenen açık hava etkinlikleri genellikle Aşk vadisi, Meskendir vadisi, Avanos vadisi, Göreme vadisi, Zemi vadisi, Paşabağ vadisi, Güvercinlik vadisi ve Kızıl vadide gerçekleştirilmektedir. Festival süresince festival alanına ücretsiz servis hizmeti verilmektedir.

Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu


Kayseri-Erciyes’te düzenlenen ve bir koşu etkinliği olan bu festivale her yaştan kişiler katılabilmektedir. Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilen maraton dört farklı etaptan oluşmaktadır. Avrupa’nın en dikey km koşusu olan Erciyes Ultra Sky Trail her geçen yıl katılımcı sayısı artarak devam etmektedir. Festivale katılım ücretli olup 18 yaşında büyük herkes katılabilmektedir. Festivale katılmak isteyenlerin önceden kayıt yaptırmaları gerekirken katılımcılar isterlerse start alanına 200 metre uzaklıktaki çadır kamp alanına ücretsiz çadır kurabilmektedirler.    

Erciyes Dağı eteklerinde gerçekleştirilen festival öncesi katılımcılara Erciyes dağı kayak merkezinde maraton hakkında bilgi verilmektedir. 
Erciyes’e havayolu ile gelmek isteyenler Kayseri havaalanına gelmeleri gerekmektedir.  Otobüs ile gelmek isteyenler için ise Türkiye’nin her yerinden Kayseri’ye otobüs seferleri düzenlenmektedir. Kayıt yaptıranlar için havaalanından ve Otobüs terminalinden ücretsiz servis bulunmaktadır.      

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Runfire Kapadokya Maratonu


2012 yılından bu yana her temmuz ayı içinde yapılan Runfire Cappadocia koşu festivali Uçhisar’dan başlayıp, Güvercinlik vadisi, Ürgüp, Göreme ve Ihlara vadisinden geçerek Tuz gölüne kadar devam etmektedir. Yaklaşık olarak 260 km’lik ve 6 farklı etaptan oluşan rota kapsamında katılımcılar her gün farklı bir noktada kurulmuş olan kamplarda konaklamaktadırlar.

Runfire Kapadokya maratonuna katılmak isteyenlerin önceden kayıt yaptırmaları ve ücreti ödemeleri gerekmektedir. Katılımcıların ayrıca koşuya ve yürümeye engel olmadığını belirten sağlık belgesini başvuru ile birlikte sunmaları gerekmektedir. Ücrete dahil olanlar arasında transferler, kamplarda tuvalet, duş, içme suyu, sıcak su, takip cihazı, sağlık-güvenlik hizmeti, antik şehirlerden müze ve ören yerlerinden geçiş ücretleri bulunmaktadır. 
Katılımcıların maraton süresince yanlarında bulundurması gereken malzemeler hakkında önceden bilgi almaları önerilmektedir.  

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Erciyes Bisiklet Festivali


Erciyes’te düzenlenen ve Dört gün süren festival kapsamında katılımcılar inişli ve çıkışlı birçok farklı parkurda yarışmaktadırlar. Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilen festivale katılım ücretli olup 18 yaşından büyük herkes katılabilmektedir. Kayıt ücretini yatıranlar için otobüs terminalinden kayıt alanına ücretsiz servis bulunmaktadır. Festivale katılanlar için Erciyes Kayak merkezi festival kamp alanı içerisinde ücretsiz çadır kurup konaklayabilmektedirler.


>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali


Uçhisar’da bisiklet tutkunları için gerçekleştirilen bu festival Eylül ayı içerisinde düzenlenmektedir. Profesyonel ve amatör bisikletçilerin katıldığı bu festivale ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden birçok sporcu da katılmakta ve muhteşem manzara eşliğinde pedal çevirmektedirler. Festival kapsamında bisiklet severler için farklı aktiviteler, organizasyonlar ve buluşma günleri yapılmaktır. Festivale katılmak isteyenler internet sitesi üzerinden kayıt yapabilmektedirler.

Toplam olarak 107 km’lik uzun parkur 1391 metre tırmanma rotası 41 km’lik kısa parkurda da 649 metre tırmanma rotası bulunmaktadır. Festivale katılmak isteyenlerin önceden ücretini yatırmaları gerekmektedir.
Uçhisar’a Türkiye’nin her yerinden otobüs bulunduğu gibi Havayolu ile gelmek isteyenler Kayseri ve Nevşehir havaalanlarını kullanabilirler.


>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Ürgüp bağbozumu festivali


Kapadokya’da yüzyıllardır sürdürülen şarap yapımı ve şarap kültürünü ön plana çıkartmak amacıyla düzenlenen bu festival genellikle her yıl Eylül ayının ikinci haftasında yapılmaktadır. Üç güzeller diye adlandırılan peribacalarının bulunduğu bölgede gerçekleştirilen festivalde konserlerin ve gösterilerin yanı sıra farklı tarzda eğlence, bölgede yetişen üzümler ve üzümlerden yapılan alkollü ve alkolsüz şaraplar festivale katılanlara tadımlık olarak ikram edilmektedir. 


>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Salomon Kapadokya Ultra Trail


Bir koşu etkinliği olan bu festivalde katılımcılar Unesco dünya mirası listesinde yer alan Kapadokya bölgesinin vadilerinde ve platolarında eşsiz manzarası eşliğinde gerçekleştirilen yaklaşık olarak 119 km uzunluğunda ve 3730 metre tırmanış içeren bir patika koşusu yapmaktadırlar.  
Dünyaca ünlü birçok sporcunun katıldığı koşu etkinliğine katılımcıların önceden kayıt yaptırması gerekmektedir. Ekim ayı içerisinde Ürgüp’te yapılan yarışmaya katılımcılar Nevşehir ve Kayseri havaalanları kullanarak gelebildikleri gibi Türkiye’nin her yerinden Ürgüp’e otobüsle ‘de ulaşabilmektedirler.   

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali


Mustafapaşa, Ürgüp, Uçhisar ve Avanos bölgesinde dünyanın farklı ülkelerinden farklı sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen festival kapsamında Kapadokya’da farklı mekanlarda piyano ve keman dinletilerinin yanı sıra klasik müzik konserleri verilmektedir.
Ağustos ayı sonu ile Eylül ayı başında gerçekleştirilen festival kapsamında klasik müziğe olan ilgiyi artırmak ve yeni müzisyenler yetiştirmek için ücretli olarak da kurslar düzenlenmektedir.


>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER