İstanbul Müzeleri

Kuruluş tarihi 1869 yılına kadar uzanan müze bugün dünyanın en büyük müzeleri arasında gösterilmektedir. Müze bünyesinde Arkeoloji müzesi, Eski şark eserler müzesi ve Çinili Köşk müzesi olmak üzere üç adet müze bulunmaktadır. İstanbul’u ziyaret edenlerin kesinlikle görmesi tavsiye edilen müze içerisinde görülmeye değer birçok eser sergilenmekte olup sergilenen eserler arasında İskender lahdi ön plana çıkmaktadır.
İstanbul Arkeoloji Müzesi 2. Dünya savaşı sırasında tedbir amaçlı boşaltılmış daha sonra tekrar düzenlenerek hizmete açılmıştır. 1963 yılında tekrardan bakım yapılan müze yeniden tasarlanarak 1974 yılında ziyarete açılmıştır.  


Arkeoloji Müzesi
Arkeoloji müzesi içerisinde sergilenen eserler arasında Antik dönemden Roma dönemine ait antik çağ heykelleri, İskender lahdi, Ağlayan kadınlar lahdi, Tabnit lahdi ve daha birçok eser burada sergilenmektedir.


Eski Şark Eserleri Müzesi
Müzede sergilenen eserler arasında İslam öncesinde Arabistan eserleri, Mısır eserleri, Mezepotamya eserleri, Urartu eserleri ve Çivi yazılı belgeler bölümünden oluşmakta olup binlerce eser sergilenmektedir. 


Çinili Köşk Müzesi
Çinili köşk müzesi koleksiyonunda Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 2000 civarında eser sergilenmektedir.  

Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık olan müze
30 ekim 15 nisan 09:00 ile 16:45
15 nisan 30 ekim arası 09:00 ile 18:45 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Ücretli olarak giriş yapılan müzeye müze kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilmektedirler.
Gülhane parkına çok yakın bir noktada yer alan müzeye Eminönü-Kabataş tramvay hattını kullanarak ulaşmak oldukça kolaydır.

Adres:
Alemdar Cd. Osman Hamdi bey yokuşu
PK:34122 -Fatih / İstanbul
tel: 0212 520 77 40

Kariye Müzesi (Camiisi)

Kariye Camii yada Hora manastırı ve kilisesi olarak da bilinen yapı 534 yılında İmparator Justinianus döneminde Aziz Teodius tarafından inşa edilmiştir. İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülen kilisenin orijinal halinin...


Türk ve İslam eserleri müzesi
40 binden fazla eserin sergilendiği Türk-İslam eserleri müzesi eserlerinin 19. Yüzyılda toplanmaya başladığı bilinmektedir. Müze içerisinde bulunan farklı salonlarda İslam dünyasının ilk dönemlerine ait eserlerden modern çağlara ait çok çeşitli eserler sergilenmektedir.
Halı ve kilim koleksiyonunun ön plana çıktığı müzede 13. Yüzyıl Selçuklu dönemine ait halı ve kilimlerin yanı sıra çok değerli ipek İran halıları ve el yazması Kur’an-ı Kerim’ler sergilenmektedir.

Müzenin zemin katında Anadolu’da yaşayan başta Yörükler olmak üzere farklı halkların yaşam tarzına ait etnografik bir sergi bulunmaktadır. Sergi içerisinde göçebe Yörüklere ait Yurt olarak adlandırılan yuvarlak çadırlar göze çarpmaktadır. Müzede sergilenen eserler hakkında Türkçe ve İngilizce açıklamalar da bulunmaktadır.
Müze içerisinde bulunan bölümler arasında Halı bölümü, El yazmaları ve hat sanatı bölümü, Ahşap eserler bölümü, Taş sanatı bölümü, Seramik ve cam bölümü, Maden sanatı bölümü ve Etnografya bölümü bulunmaktadır. 
Pazartesi günleri hariç her gün 09:00 ile 18:30 saatleri arasında ücret karşılığında ziyaret edilirken müze kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilmektedir.  
Toplu taşıma araçlarını kullanarak müzeye gitmek isteyenler B2-1453-BN1 ve BN2 numaralı otobüsleri kullanabilecekleri gibi Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattını kullanarak Sultanahmet tramvay durağında indikten sonra 250 metre yürümeleri gerekmektedir.

Adres:
Sultan Ahmet Mahallesi
At meydanı sokak no 46
34122 Fatih / İstanbul
tel: 0212 518 18 05-06

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


Sakıp Sabancı Müzesi
Atlı köşk olarak da bilinen Sakıp Sabacı Müzesi ziyaretçilerine sunduğu muhteşem manzarası ile görenleri adeta büyülemektedir. 2002 yılında açılan müzede sergilenen eserler arasında 16. yüzyıla ait hat sanatının önemli eserleri, dini sanat hazineleri, Kur’an-Kerim nüshaları ve dua kitapları, Osmanlı dönemine ait ressamların tabloları, Avrupalı sanatçıların tabloları ve daha birçok tablonun yer aldığı geniş bir koleksiyon ve birçok tarihi eser sergilenmektedir.
Pazartesi günleri hariç her gün açık olan müzeye giriş ücretli olup müze kart geçmemektedir. Ziyaretçilerin ihtiyacını karşılamak için restoran ve kafe de müze bünyesinde hizmet vermektedir.
Pazartesi günü kapalı olan müze Salı-Perşembe-Cuma-Cumartesi ve Pazar 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyarete açık olup dini bayramların birinci günü kapalıdır.
Toplu taşıma araçlarını kullanarak müzeye gitmek isteyenler 22RE-25E-55-40-40t-42T-EL1-EL2 numaraları otobüsleri kullanabilirler.

Adres:
Sakıp Sabancı cad. No: 42
Emirgan 34467

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


Rahmi Koç Müzesi
1994 yılında ziyarete açılan müze 27 bin metre kare alan üzerine kurulmuştur. Müze; Tarihi Lenerhane binası, Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergileme alanı olmak üzere 3 farklı bölümden oluşmaktadır.  Türkiye’deki taşımacılık tarihinin anlatıldığı müzede Türkiye’de kullanılan ulaşım araçları olan arabalar, klasik arabalar, klasik uçaklar, otobüsler, uçaklar, tramvaylar, trenler, denizaltılar ve farklı ulaşım araçları sergilenmektedir.
Ayrıca müzede sergilenen koleksiyonlar arasında; Atatürk bölümü, Karayolu ulaşımı, Demiryolu ulaşımı, Denizcilik, Havacılık, Tipo baskı atölyesi, Yaşayan geçmiş, Makineler, İletişim, Bilimsel Aletler, Modeller ve Oyuncaklar bulunmaktadır. Ayrıca müze bünyesinde birçok farklı konularda öğrencilere eğitim verilmektedir.

Pazartesi günleri kapalı olan müze Salı-Cuma günleri 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
cumartesi ve pazar günleri
1 ekim 31 mart 09:30 ile 18:00 saatleri arasında
1 nisan 30 eylül 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Giriş ücretli olup müze kart sahiplerine indirim yapılmaktadır.

Özel araçları ile gidenler için ücretsiz otopark hizmetinin verildiği müzeye toplu taşıma aracı otobüslerle gitmek isteyenler 47-47Ç-47E-47N-54HT-54HŞ-36T numaralı otobüsleri kullanabilecekleri gibi metrobüs ile gelmek isteyenler ise Halıcıoğlu durağında inmeleri gerekmektedir. 

Adres:
Rahmi M. Koç Müzesi
Hasköy Cad. No:5
Hasköy 34445/İstanbul
tel: 0212 369 66 00

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


Sadberk Hanım Müzesi
Türk iş adamlarından Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç Hanım anısına 14 Ekim 1980 tarihinde açılmış Türkiye’nin ilk özel müzesidir.  Müzede Sadberk Hanımına ait çeşitli koleksiyonlar, çeşitli dönemlere ait arkeolojik eserler, Osmanlı dönemine ait el dokumaları, kıyafetler ve farklı eserler ve Türk – İslam eserleri ile birlikte toplam 18 bin eser sergilenmektedir.
Müzeyi ziyaret etmek isteyenler için dini bayramların birinci günleri, çarşamba günleri hariç her gün 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Giriş ücretli olup müze kart sahiplerine, öğretmenlere, öğrencilere indirim yapılırken kokartlı rehberler ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir.
Müzeye gitmek isteyenler Sarıyer sahil yolu istikametinde giden tüm otobüsleri kullanarak müzeye kolaylıkla ulaşabilirler.
Adres: Piyasa cad. No: 25-29 Büyükdere / İstanbul

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

İstanbul oyuncak müzesi 
Türkiye’den ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinden getirilmiş binlerce antika oyuncağın yanı sıra çizgi film karakterlerinin de heykelleri sergilenmektedir. Çocuklu ailelerin ziyaret ettiği müze ücret karşılığında haftanın her günü ziyaret edilebilmektedir.

Hafta içi 09:30 ile 18:00 saatleri arasında
Hafta sonu 09:30 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye otobüslerle gitmek isteyenler Kadıköy’den 10-10B-10S-1Ç-14KS-17-17L-19F-19M-19S-GZ1-GZ2-ER1-ER2 numaralı otobüsleri kullanarak Göztepe durağında inip kısa bir yürüyüşten sonra müzeye ulaşmak oldukça kolaydır.
İstanbul Oyuncak Müzesi adresi:
Ömerpaşa Cad. Doktor Zeki Zeren sokak no:15 Kadıköy / İstanbul 
tel: 0216 359 45 50

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


İstanbul Resim ve Heykel Müzesi
Türkiye’nin ilk resim ve heykel müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Mustafa Kemal Atatürk’ün de katılımıyla 20 Eylül 1937 yılında resmî törenle açılmış olup İstanbul’un önemli müzeleri arasında yer almaktadır. 19. Yüzyıldan itibaren gelişmekte olan resim ve heykel sanatına ait eserlerin sergilenebilmesi ve toplu olarak görülebilmesi için Mustafa Kemal Atatürk tarafından Mimar Sinan Üniversitesine tahsis edilmiştir. 

İstanbul resim ve heykel müzesinde 6500’den fazla resim yüzlerce yağlıboya tablo, 672 heykel 10 ikon koleksiyonu, 107 seramik ve 79 hat eser ve müzeye bağış yoluyla gelmiş özel koleksiyon eserlerde yer almaktadır.

Pazar ve pazartesi günleri kapalı olan müze hatanın diğer günleri 10:00 ile 16:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilmektedir.  
Adres:
Dolmabahçe Cad. 80680 Beşiktaş
Tel: 0212 261 42 98

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


İstanbul Deniz Müzesi
Beşiktaş’ta deniz kenarında ilk olarak 31 Ağustos 1897 yılında Müze ve Kütüphane idaresi ismiyle kurulmuştur. 1914 –1917 yılları arasında müze yeniden düzenmiş ve ilk kataloğu basılmıştır. 2. Dünya savaşında meydana gelebilecek tahribatlardan korumak amacıyla müzede sergilenen eserler Ankara, İzmit ve Niğde’ye taşınmış daha sonra 1946 yılında eserler tekrar İstanbul’a taşınmıştır. Yaklaşık olarak 20 bin eserin sergilendiği müze aynı zamanda Türkiye’de kurulan ilk askeri müze olma özelliğini de taşımaktadır. 1500 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan müze 3 katlı olup binada 17 oda ve büyük salon bulunmaktadır.

Müze de sergilenen eserler arasında Saltanat kayıkları, el yazmaları, Millî mücadele yıllarında kullanılan bir kayık, tarihi kadırga, tuğralar, armalar, Ertuğrul yatına ait bazı parçalar, Bizans’ın Haliç sularını kapatmak için kullandığı demir zincir, Nusret mayın gemisinin parçaları ve maketi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Florya’da kullandığı sandallar, kitaplar, dergiler, haritalar ve daha birçok eser bulunmaktadır.    
İstanbul deniz müzesi Pazartesi ve salı günleri haricinde her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Beşiktaş vapur iskelesinin yakınında bulunan müzeye ulaşım oldukça kolaydır. 129T numaralı otobüsle veya Beşiktaş’a giden toplu taşıma araçları ile müzeye ulaşılmaktadır.    
Adres:
Barbaros Hayrettin İskelesi / Beşiktaş 

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
Müze ilk olarak 1953 yılında İstanbul Arkeoloji müzesi olarak açılmış olup 1979 yılında Ayasofya müzesine bağlanmış 1987 yılında restore edilip bugünkü şekline kavuşmuştur. Sultanahmet camii yakınında Arasta Çarşısı içinde bulunan müze Bizans ve Osmanlı saraylarına ait sayısız mozaiğe ev sahipliği yapmaktadır. 1872 metre karelik bir alanda kurulu olan müzede doğa ağırlıklı resimler, açık havada çoban yaşamı, çayırda otlayan hayvanların yanı sıra, mitolojik yaratıklar, oyun oynayan çocuklar ve daha birçok farklı mozaik müzede sergilenmektedir.

15 nisan 25 ekim tarihleri arasında 09:00-19:00 saatleri arasında
25 ekim 15 nisan tarihleri arasında 09:00-17:00 saatleri arasında müze her gün ziyarete açıktır.     
Müzeye gelmek isteyenler Bağcılar-Kabataş hattını kullanıp Sultanahmet durağında inip buradan 5 dakikalık bir yürüyüşten sonra müzeye kolaylıkla ulaşabilirler. Giriş ücretli olan müzeye müze kart sahipleri ücretsiz gezebilmektedir.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


Sirkeci Demiryolu Müzesi
2005 yılında 145 metrekarelik bir alanda açılan müze kapsamında 300 adet kültür varlığı sergilenmektedir. Dünden bugüne trenin geçmişini anlatan müzeye giriş ücretsiz olup Pazar ve pazartesi günleri kapalıdır.
Toplu taşıma araçlarını kullanarak müzeye gitmek isteyenler Marmaray, T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı, şehir hatları vapurlarını ve otobüslerini kullanarak müzeye kolaylıkla ulaşabilirler.
Adres: İstanbul Demiryolu Müzesi
İstanbul Gar Hocapaşa mah. 34110 Fatih / Eminönü
Tel: 0212 520 5 75

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


Vakıflar Halı ve kilim müzesi
İstanbul Fatih’te bulunan müze Türkiye’de açılan ilk halı ve kilim müzesidir. Müzede 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar dokunan halı ve kilimler kronolojik olarak 3 farklı galeride sergilenmektedir. 1. Galeride beylikler dönemi klasik Osmanlı halı ve kilimleri 2. Galeride Orta ve Doğu Anadolu madalyonlu halılar ve seccadeler 3. Galeride Osmanlı dönemi büyük boyutlu uşak halıları ve seccadeler sergilenmektedir. Sultanahmet camisinin yakınında bulunan müzeye toplu taşıma araçları ile ulaşılabilinmektedir. Adres:
Cankurtaran mah.
Babı Hümayun cad. Soğuk çeşme sok. no: 1 Fatih
Tel: 0212 512 69 93

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<


Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi
1920 ve 1970 yılları arasında kullanılan farklı model ve markalardaki klasik arabaların sergilendiği müze Tarabya’da bulunmaktadır. 60’dan fazla otomobilin sergilendiği müze 2000 yılında hizmete açılmıştır. Müzeye ulaşmak için 41SF-29F-29M1-29M2-29D-42R-59RH numaralı otobüsler kullanılmaktadır. Giriş ücretli olan müze sadece cumartesi günleri 11:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres:
Ferahevler mah. Nuri paşa cad no:107
34457 Sarıyer / İstanbul
Tel: 0212 299 45 39

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER