İzmir FestivallerAdeta bir festival kenti olan İzmir’de yıl boyunca birçok önemli festival düzenlenmektedir. Düzenlenen festivallerin bir kısmı uluslararası düzeyde olup her yıl katılımcı sayısı artarak devam etmektedir.
Düzenlenen festivaller arasında Uluslararası İzmir Fuarı, Uluslararası Bayındır çiçek festivali, Nazarköy boncuk festivali, Gaziemir çocuk şenliği, Uluslararası İzmir Tiyatro günleri, Alaçatı ot festivali, Urla korkuluk festivali, Bornova kukla oyunu festivali, İzmir tohum takas şenliği, Urla ot festivali, Bademli bisiklet festivali ve daha birçok festival yıl boyunca düzenlenmektedir.


İzmir Enternasyonal Fuarı
Her yıl Eylül ayı içerisinde düzenlenen fuarda her yıl farklı bir tema işlenmektedir. İzmir belediyesi tarafından düzenlenen fuar ilk olarak 17 Şubat 1923 te düzenlenmiştir. 10 gün süren fuar kapsamında başta teknoloji, sanat, ticaret, emlak ve birçok farklı alanlarda faaliyet gösteren dünya çapında firmalar ürünlerini tanıtmaktadır. Fuara katılanlara müzik konserleri, Dans gösterileri, tiyatro gösterileri sergilenmektedir.
Konak’ta bulunan İzmir Kültürparkda düzenlenen fuara girişte çok küçük bir ücret ödenmektedir. Fuarın düzenlendiği tarihlerde fuar alanına metro ve otobüs seferleri düzenlenmektedir.   

Nazarköy Boncuk Festivali

Kemalpaşa belediyesi ve Nazarköy Muhtarlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen festival kapsamında Nazarköy ’de üretilen farklı tür ve renklerdeki boncuklar sergilenmektedir. Festivalde farklı kategorilerde yarışmalar yapılmakta ve kazananlara çeşitli ödüller verilirken yine yöre halkının hazırlamış olduğu yemeklerinde tadına bakılabilmektedir. Festival her yıl mayıs ayı içinde düzenlenmektedir. Nazarköy’e özel araçlarla gidilebildiği gibi İzmir otogarından otobüslerle gitmek mümkündür.         
 

Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali

Her yıl Mayıs ayı içerisinde düzenlenen festivalde yörede yetiştirilen binlerce çiçek çeşidi sergilenmekte ve satışı yapılmaktadır. İzmir ve Bayındır belediyesinin ortaklaşa düzenlediği festival kapsamında halk oyunları gösterileri, konserler, yarışmalar düzenlenirken yöreye ait lezzetler de katılımcıların beğenisine sunulmaktadır.   

Gaziemir Çocuk Şenliği

Her yıl Nisan ayı içerisinde düzenlenen festival kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden çocuklar İzmirli çocuklarla buluşturulup farklı etkinlikler düzenlenmektedir.  


Uluslararası İzmir Tiyatro günleri

Her yıl Mart ayı içerisinde düzenlenen festival kapsamında yurtdışından ve yurtiçinden birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

Bornova kukla oyunu festivali

Şubat ayının son haftası ile Mart ayının ilk 2 haftası içerisinde düzenlenen festival kapsamında her yıl 20 den fazla farklı ülkeden 50’ye yakın kukla tiyatro sanatçıları katılmaktadır. Festival kapsamında kapalı ve açık alanlarda gösteriler düzenlenirken sergi salonlarında farklı temalarda eserlerde sergilenmektedir.
Adres:
Cumhuriyet Bulvarı No: 249 / 3 Park Apt 35220
 Alsancak / İZMİR
Tel: +90 232 465 22 55

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

Önceki İçerikKıdrak Koyu
Sonraki İçerikİzmir plajları

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER