Kapadokya Turlar


Kapadokya’da tatilini yapanlar ve kısa süreli ziyarete gelenler için tatillerini daha renkli hale getirmek ve unutulmaz bir gün geçirmelerini sağlamak için birçok tur düzenlenmektedir. Doğa ve tarih ile iç içe yapılan bu turlar arasında; yürüyüş turu, trekking, hiking, at turu, flora yürüyüş turu, jeep safari turu, atv safari turu, bisiklet turu, bulunmaktadır. Kapadokya’da tura katılmak isteyenlerin dikkate almaları gerekenler arasında;


*Gece Vadi yürüyüşlerine katılanların yanlarına su, el lambası veya tepe lambası almaları
*Yürüyüş turlarına katılanların kaymayan ve yürüyüş için elverişli ayakkabılar giymeleri
*ATV turuna veya Jeep safari turuna katılanların yanlarına eldiven, güneş kremi, güneş gözlüğü almaları


*Sabahın erken saatlerinde yapılan turlar için uzun kollu giyeceklerin giyilmesi önerilmektedir. 

Kapadokya Balon Turu


Peribacalarının ve Kapadokya’nın o eşsiz görüntüsünü havadan görmek isteyenlerin katıldığı balon turu ile karadan görülebilecek hemen hemen her yeri havadan görmek mümkündür. Muhteşem bir deneyim sunan balon turuna katılmak isteyenlerin önceden rezervasyon yapmaları gerekmektedir. Sabahın erken saatlerinde başlayan tura katılmak isteyenlerin gece 03:30 gibi uyanıp tura hazır olmaları gerekmektedir. Kapadokya balon turu insan hayatı boyunca bir kez yapabileceği bir aktivite olarak Kapadokya’yı ziyaret edenlere şiddetle önerilmektedir.
Yaz ve kış aylarında yapılabilen balon turu fiyatlarında sezon başında veya sezon sonunda katılımın artması amacıyla indirimler yapılmaktadır. 6-12 yaş arası %50 indirimli olan tura 6 yaşından küçükler kabul edilmemekte olup turlar genellikle 10 ya da 20 kişilik guruplar halinde yapılmakta ve tur 1 saat sürmektedir.   

Tur firmaları tura katılanları otellerinden alarak balonla kalkış yapılacak noktaya getirmektedirler. Gün doğmadan hazırlanmaya başlanan balonların alevler içinde şişerken çıkardığı sese ve o eşsiz manzaraya tura katılanlar da tanık olurlar. Hazır olan balonların sepetine merdiven yardımıyla alınan misafirler günün ilk ışıkları ile havalanır ve tüm Kapadokya ayaklarının altına serilir. Tur esnasında peribacalarına dokunacak kadar balonların alçaldığını görmek o anlara tanıklık etmek vadilerin içinden ve peribacalarının üzerinden geçerken harika resimler ve videolar çekmek tura katılanlara unutulmaz dakikalar yaşatmaktadır. 

Çok vakti olmayıp Kapadokya’yı havadan görmek isteyenlerin katıldığı turda bazı acenteler tur müşterilerine sabah kahvaltısı da vermektedir. Tur bitiminde alkolsüz şampanya patlatılıp katılım sertifikası ve madalya da katılımcılara verilmektedir. Tura katılanların otellerine bırakılmasıyla tur sona ermektedir.

Kapadokya balon turuna katılacakların turdan önce yanlarına almaları gerekenler konusunda bilgi almaları önerilmektedir. Hava şartlarına göre balon turu kalkış saati ve günü değişebileceğinin de göz önünde bulundurulması da unutulmamalıdır.    


Kapadokya ATV safari


1 saatlik, 2 saatlik veya 4 saatlik tur seçeneğinin yanında yarım gün veya tam gün olarak yapılan Kapadokya ATV turu rehberler eşliğinde yapılmaktadır. Kullanması oldukça kolay araçla yapılan bu turda vadiler keşfedilirken bol bol resim çekme fırsatının yanı sıra muhteşem Kapadokya manzarası görülmektedir.  Tek kişi veya iki kişinin binebildiği ve 60 km hız yapan ATV araçlarını kullanmak için ehliyet gerekmemektedir. 
Kapadokya ATV turu rotası içinde Çavuşin kasabasını, Uçhisar kalesini, Kılıçlar vadisi, Güllüdere vadisi, Kızılçukur vadisi, Çavuşin kasabası, Aşk vadisi, Paşabağ, Uçhisar, Güvercinlik vadisi ve Devrent vadisi bulunmaktadır. ATV turu genellikle güneş batımı saatleri arasında yapılmaktadır.  ATV turuna katılacak olanların mevsime göre yanlarına almaları gerekenler hakkında bilgi almaları önerilmektedir.


>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Kapadokya At turu


Kapadokya’daki güzellikleri yürümeden at üstünde görmek isteyenler için çok farklı güzergahlara farklı saatlerde at turları düzenlenmektedir. At turuna katılanlar peribacalarını yakından görüp muhteşem resimler çekebilmekte, uzun vadilerin içinden atla geçebilmektedirler. Tur başlangıcından önce katılımcılara tur hakkında bilgi verilmektedir. 
Bu turlar kısa süreli, günlük veya birkaç günlük at turu veya atlı dolunay turu olabilmektedir. Daha önceden at binme deneyimi gerektirmeyen at turunda uğranan noktalar arasında Kızılçukur vadisi, Güllüdere vadisi, Aşk vadisi, Bağlıdere ve Kılıçlar vadisi gibi Kapadokya’da farklı şekillerin bulunduğu vadilere yapılmaktadır. Kapadokya’nın her bölgesinde at turu düzenlenmektedir.    

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Kapadokya vadi turu


Kapadokya’da farklı şekillere bürünmüş farklı renklerdeki vadileri keşfetmek istenler için düzenlenen bu turlar rehberler eşliğinde yapılmaktadır. Bireysel olarak da yapılabilen bur turlarda muhteşem manzaralar görülmekte unutulmaz resimler çekilmektedir. Sabahın erken saatlerinde başlayan bu tura katılmak isteyenlerin yanlarına su, güneş gözlüğü, araziye uygun yürüyüş ayakkabısı ve giysi, atıştırmalık yiyecek almaları, bireysel olarak vadilerde gezinti yapacakların kesinlikle konakladıkları otellerine haber vermeleri ve yanlarına telefonlarını almaları önerilmektedir.    
Tur düzenlenen vadiler arasında; Güvercinlik vadisi, Kızıl çukur vadisi, Güllüdere vadisi, Ihlara vadisi, Paşabağları vadisi ön plana çıkmaktadır.   


>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Andrew Rogers’in Taş heykelleri


Avustralyalı heykeltıraş Andrew Rogers’in dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirdiği Hayatın Ritimleri projesi kapsamında Kapadokya’da da heykel sergisi bulunmaktadır. Üç yılda tamamlanan heykel sergisinde 15 bin ton taş kullanılmış ve 230 kişi çalışmıştır.

Özgürlük, Adalet, Hürriyet, Sevgi ve Aşk gibi temaların işlendiği sergi alanına giriş ücretli olup sergi alanında özellikle Kapadokya tarihini yansıtan At, Güvercin, Hayat ağacı, Tek başlı aslan sembolleri, Kibele heykeli ve farklı heykellerin sergilenmektedir.
Patika bir yola sahip olduğu için yürüyerek gitmenin uzun zaman alacağı sergi alanına gitmek isteyenler jeep safari turu düzenleyen firmalar aracılığı veya arazi araçları ile gidebilmektedirler.
Göreme bölgesinin Karadağ mevkiinde bulunan heykellerin bulunduğu park her gün ziyarete açıktır.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Kapadokya Balonda evlilik teklifi


Her geçen gün sosyal medyada veya televizyonlarda gördüğümüz farklı evlilik tekliflerinden bir tanesi de Kapadokya’da balonda yapılan evlilik teklifidir. Romantik ve sıra dışı bir atmosferde muhteşem manzara eşliğinde yapılan evlilik teklifini ölümsüzleştirmek isteyenler için ayrıca video ve fotoğraf hizmeti de verilmektedir. Dileyenler için evlilik teklifi sonrası yere inince veya havada şampanya patlatma ve farklı sürprizlerde yapılmaktadır. Özel olarak gerçekleştirilen balonda evlilik teklifi genel olarak yakın arkadaş guruplarıyla beraber yapılmaktadır.

>>> HATA: Bu içeriği görmesi için Yöneticiniz (Admin) ile görüşün <<<

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

Önceki İçerikKapadokya Festivalleri
Sonraki İçerikKemer Yaylaları

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER