Likya Yolu’nda Yürüyüş

Antik çağda Likyalıların ticaret yolu olarak kullandığı Likya yolunda günümüzde yürüyüş severler ve yürüyüş sporu yapanlar yürümektedir. 535 km uzunluğu ile Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya yolu dünya genelinde en iyi 10 yürüyüş rotası arasında gösterilmektedir.

Her mevsim yürüyüş yapma imkânı olan yolda nerdeyse her gün yürüyüş yapan yerli ve yabancı turistler görülmektedir.
Doğa severler için muhteşem bir yürüyüş yolu olan Likya yolu kısa veya uzun mesafeli 20’den fazla rotadan oluşmaktadır. Yürüyüşler günlük, haftalık veya daha uzun süreli yapılabilmektedir. 3 bin yıllık tarihi olan Likya yolunda yürüyenler bazen deniz kenarında bazen de 1500 metre yükseklikte doğayla baş başa muhteşem bir manzara eşliğinde yürümektedirler.

El değmemiş koylar, ıssız köyler, dağlar, Idyros, Phaselis, Olympos, Limyra, Myra, Simena, Sdyma, Pınara, Xhantos, Letoon, Patara ve daha birçok antik kent yürüyüş yolu boyunca görülen noktalar arasında yer almaktadır. Likya yolu yürüyüşü yapanlar için yol güzergahı boyunca konaklama ihtiyacını karşılamak için pansiyonların yanı sıra çadır kurup konaklamak isteyenler içinde belirlenmiş noktalar bulunmaktadır.

Likya yolunu yürümek isteyenlerin yanlarına; düdük, el feneri, cep telefonu ve fazladan batarya, harita veya gps cihazı, su geçirmez yürüyüş botları, hava değişikliğine karşın fazladan elbise, paketlenmiş öğle yemeği, arılara karşı veya polen alerjisi olanların yanları ilaçlarını almaları ve yürüyüşe başlamadan önce kesinlikle birkaç kişiye haber vermeleri önerilmektedir.

Likya Yolu videoları için bu kanalı inceleyebilirsiniz: Onur Benli Videoları

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER