Frig Vadisi Yürüyüş Rotaları ve Turlar

Frig vadisi yürüyüş rotaları (trekking) 

Frig vadisini yürüyerek gezmek isteyenler için 67 farklı rota bulunmaktadır. Türkiye’nin üçüncü büyük yürüyüş rotası olan Frig vadisi toplamda 506 km uzunluğundadır. Rotaların başlangıç noktası farklı olsa da bitiş noktaları Yazılıkaya’dır. 3 bin yıllık bir tarihe sahip olan Frigya içinde birçok yürüyüş rotası olmasına rağmen 3 ana yürüyüş yolu bulunmaktadır. Rotaların hepsi yolun takibini kolaylaştırmak için kırmızı beyaz renklerle işaretlenmiş olup yürüyüşçüleri bilgilendirmek için rota başlangıç yerlerine, önemli kavşak noktalarına ve bitiş noktalarına tabelalar dikilmiştir.

Rota 1: Afyonkarahisar-Seydiler beldesinden başlamakta olup uzunluğu 140 km’dir.
Rota 2: Kütahya-Yenice Çiftliğinden başlamakta olup uzunluğu 147 km’dir.
Rota 3: Ankara-Gordion’dan başlamakta olup uzunluğu 219 km’dir.    


Frig vadisi bisiklet turu


Hem iklimi hem de coğrafik yapısı sebebiyle vadi bisikletle gezilebilmektedir. Vadi içinde kısa ve uzun mesafeli birçok bisiklet rotası bulunmaktadır.
Vadiyi bisikletle gezmek isteyenlerin araziye uygun elbise giymeleri bölgede herhangi bir market olmadığı için yiyecek ve içeceklerini yanlarına almaları önerilmektedir.   


Frig vadisi atlı tur


Bir günlük ve iki günlük olarak düzenlenen Frig vadisi at turu Eskişehir’e 80 km uzaklıktaki Fethiye köyünden başlamaktadır. Yaklaşık olarak 28 km’lik olan rota hızlandırılmış turla bir günde, isteğe bağlı olarak 2 günde tamamlanmaktadır. Uluslararası standartlarda işaretlenen rota üzerinde görülen noktalar arasında Fethiye köyü Roma Nekrapolü, Büyük yayla, Kümbet, Çukurca ve Yazılıkaya bulunmaktadır.
Atlı turun birinci gününde Fethiye köyü- Roma Nekropolü ardından Manastır mevkii, Büyük Yayla, Büyük yayla göleti ve Kümbet köyü görülmekte ve Kümbet köyünde konaklanmaktadır. İlk gün kat edilen toplam mesafe 11 km’dir.

Atlı turun ikinci gününde 15,5 km uzunluğundaki rota Kümbet köyünden başlayıp Yazılıkaya’ya kadar devam etmektedir. Rota üzerinde görülen noktalar arasında Selçuklu kümbeti, Roma dönemi Frig yerleşkesi, Aslanlı mabet, Sorkunlu yaylası, Gerdek kaya ve Yazılıkaya görülmektedir. 

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER