İstanbul’da Düzenlenen Festivaller


15 milyondan fazla nüfusu olan İstanbul adeta festivaller şehri konumundadır. Yaz kış neredeyse yılın her ayı İstanbul’da uluslararası bir festivale katılmak mümkündür. Festivaller yaz aylarında parklarda, tarihi alanlarda veya deniz kenarlarında bulunan alanlarda kış aylarında kapalı alanlarda veya salonlarda düzenlenmektedir. İstanbul’da düzenlenen festivaller arasında İstanbul Uluslararası dans festivali, İstanbul Film Festivali, İstanbul Uluslararası müzik festivali, İstanbul Chill-Out Festivali, İstanbul Uluslararası Kukla festivali, Uluslararası İstanbul Opera Festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Shopping festivali, İstanbul Sahaf Festivali, İstanbul Tasarım Bienali festivali bulunmaktadır.


İstanbul Uluslararası dans festivali:
Nisan ayı içerisinde düzenlenen festival kapsamında her yıl farklı noktalarda üç gün boyunca dans gösterileri ve yarışmaları yapılmaktadır. Avrupa-Asya-Latin Amerika ve Türkiye’den farklı gurupların katılımıyla gerçekleştirilen dans festivalinde renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Festival öncesinde festival hakkında bilgilere internet üzerinden kolayca ulaşılmaktadır.


İstanbul Film Festivali:
1981 yılından bu yana düzenlenen festivali İstanbul Kültür Sanat Vakfı organize etmektedir. 2 hafta süren festival kapsamında çeşitli sinema salonlarında farklı kategoride birçok Türk filmi ve yabancı film gösterilmektedir. Festival hakkında bilgiler ve biletler festival öncesinde internet sitesi üzerinden yayınlanmakta ve satılmaktadır.


İstanbul Müzik festivali:
Mayıs ayı içerisinde düzenlenen festival kapsamında dünya çapında sanatçılar sevenleri ile buluşup konserler vermektedir. Festival hakkındaki bilgiler önceden internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır.

İstanbul Chill-Out Festivali:
2006 yılından bu yana her yıl mayıs ayı içerisinde düzenlenen festival 2 gün sürmektedir. Festival kapsamında punk müzik çeşitlerinden birçok müzik dinletisi ve konseri doğa ile iç içe yapılmaktadır.


İstanbul Uluslararası Kukla festivali:
1998 yılından bu yana her yıl mayıs ayı içerisinde düzenlenen festival kapsamında yerli ve yabancı ülkelerden katılımcıların kukla şovları düzenlenmektedir. 300’den fazla kukla gurubunun katılımıyla renkli gösteriler ortaya çıkarken festival sayesinde birçok gurup bir araya gelerek kukla sanatı ile ilgili ortak projeler yapmakta ve kukla sanatına olan ilgiyi artırmaktadırlar.          


Uluslararası İstanbul Opera Festivali:
İstanbul’un tarihi mekanlarında gerçekleştirilen festival 2010 yılından itibaren düzenlenmektedir. Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen festival kapsamında dünyaca ünlü opera sanatçıları sevenleri ile buluşmaktadır.   


İstanbul Caz Festivali:
1994 yılından beri düzenlenen İstanbul caz festivali temmuz ayının ilk haftasında düzenlenmektedir. Festival kapsamında İstanbul’un çeşitli tarihi mekanlarında caz severlere konserler verilmektedir.


İstanbul Shopping Festival:
Her yıl haziran ayı içerisinde düzenlenen festival kapsamında Kapalı çarşıda, alışveriş merkezlerinde ve daha birçok farklı noktalarda alışveriş severler için özel indirimler uygulanmaktadır. Festival hakkında bilgiler ve indirim uygulayan noktalar festival öncesinde internet üzerinden duyurulmaktadır.

İstanbul Sahaf Festivali:
Eylül ve Ekim ayları içerisinde düzenlenen festival kapsamında eski kitaplar, plaklar, kartpostallar ve daha birçok ürün çok ucuz fiyata satılmaktadır. Festival Beyoğlu, Kadıköy ve Üsküdar gibi semtlerde düzenlenmektedir.

İstanbul Tasarım Bienali festivali:
Her iki yılda bir ekim ayı içerisinde düzenlenen festival kapsamında mimari, biyoloji, sosyoloji, gastronomi, pedagoji, ekoloji, teknoloji ve ekonomi gibi pek çok farklı alanlarda tasarımlar sergilenip tasarımlar hakkında katılımcılara bilgiler verilmektedir. Katılımın ücretsiz olduğu festival farklı noktalarda düzenlenmekte ve yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir.    


Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER