Pamukkale ve çevresinde gezilecek görülecek yerler

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

M. Ö 2. yüzyılda Bergama kralı 2. Eumenes tarafından kurulduğu adını ise Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşi Hiera’dan aldığı düşünülmektedir. Hierapolis antik kenti içerisinde bulunan birçok dini yapıdan dolayı kuts...

Pamukkale Hierapolis Anfi Tiyatro

1800 yıllık Hierapolis Anfi tiyatrosunun yapımına M.S 1. yüzyılın ikinci yarısında başlamış 150 yıl gibi uzun bir süre içerisinde tamamlanmıştır.  Unesco Dünya Mirası listesinde olan Hierapolis Anfi Tiyatrosu yamaca yasl...

St. Philippe Martyrion Kilisesi (Pamukkale)


Hierapolis antik kentinin kuzeyinde yer alan kilise adını Hz. İsa’nın havarilerinden almış olup M.S 4. veya 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Hıristiyanlık dinini yaymak için bölgeye gelen St. P...

Pamukkale Hierapolis Nekropoller

Hierapolis kent merkezinin dışında yer alan mezarlıklar oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Kuzey ve Güney mezarlığı olmak üzere 2 bölümden oluşan mezarlıklar oldukça farklı bir mimariye sahiptirler. Her iki bölgede buluna...

Natural Park

Pamukkale travertenlerinin hemen girişinde bulunan Natural park içerinde yapay bir göl, 2 adet yüzme havuzu, 1 adet çocuk havuzu ve özel alan içerisinde yer alan çamur havuzu bulunmaktadır. Havuzlarda kullanılan sular tamamen travertenlerden gelen sular olup özel bir arıtma sisteminden geçtikten sonra havuzlara aktarılmaktadır.

Ören yeri içerisinde bulunan alandan müthiş Pamukkale manzarası görülmekte ve en güzel Pamukkale resimleri çekilebilmektedir. Özellikle akşamları aydınlatılan Pamukkale travertenleri görüntüsünü bu noktadan izlenip fotoğrafları çekilebilmektedir. Tesis içerisinde yeme içme ihtiyacını karşılamak için işletmeler bulunmaktadır. Giriş ücretli olan parka müze kart sahipleri ücretsiz girebilmektedir.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis antik kenti içerisinde yer alan müze zafer yolunun sonunda yer almaktadır. Roma hamamı olarak kullanılan bina 1984 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 3 büyük salondan oluşan müze içerisinde Hierapolis antik kentinde ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan eserlerin yanı sıra yakın yerlerde bulunan antik kentlerde bulunan eserlerde sergilenmektedir.  
Beycesultan höyüğünden çıkarılıp müzede sergilenen eserler Tunç çağının en önemli eserleri arasında gösterilmektedir.    
Müze içerisinde sergilenen eserler arasında heykeller, lahitler, mezar taşları, gladyatör ve boğa dövüşlerini simgeleyen kabartmalar, müzenin en önemli eseri sayılan Sidemara lahiti, alfabetik sırayla dizilmiş kandiller, kaplar, camlar, takılar, Artemis ve Apollon’a ait olduğu söylenen kabartma eserler, birçok küçük çapta eser ve antik tiyatrodan çıkan eserler sergilenmektedir.
Müze ziyaret saatleri:
15 Nisan 2 Ekim 08:00- 19:00
3 Ekim 14 Nisan 08:00 – 17:00 saatleri arasında gezilebilmektedir.
Giriş ücretli olan müzeye müze kart sahipleri ücretsiz girebilmektedir. 

Pamukkale Antik Havuz (Kleopatra Havuzu)

Antik havuz M. S 7. yüzyılda meydana gelen deprem sonucu oluşan çukura, caddede bulunan kolonlarında yıkılması ve suların dolmasıyla oluşmuştur. Yaz-Kış açık olan havuzun su sıcaklığı her zaman için 36 derecedir. Yapılan ar...

Karahayıt Kaplıcaları


Pamukkale’nin 5 km kuzeyinde yer alan Karahayıt köyü, bünyesinde barındırdığı ve birçok hastalıklara faydalı olduğu bilinen demir minareli zengini kaplıcaları binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 50 ile 58 derece arasında sıcaklığa sahip olan kırmızı renkte suya sahip olan Karahayıt Kızıl Su olarak da bilinmektedir.

Özellikle dolaşım sistemi, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlığına faydası olduğu bilinen kaplıcalardan faydalanmak isteyenler için tedavi seansları uygulayan işletmelerin yanı sıra kısa veya uzun süreli konaklayarak kaplıcaları kullanmak isteyenler için de kaplıca otelleri bulunmaktadır. 
Kaplıcalar birçok hastalığa faydası olduğu gibi aynı zamanda cilt hastalıkları, cilt bakımı, selülit tedavisinde ve gözenek açılması tedavisinde de kullanılmaktadır.    

Karahayıt’a özel araçları ile gelmek isteyenler Denizli-Pamukkale yolu üzerinden tabelaları takip ederek ulaşabilirler. Denizli otogarından da Karahayıt’a minibüs dolmuşları bulunmaktadır.    

Pamukkale seyir terasları


Pamukkale’yi gezmeye gelenlerin dinlenmek, oturmak, Pamukkale manzarasını seyretmek veya mola verip fotoğraf çekmek isteyenler için özel olarak inşa edilen alanlar bulunmaktadır. Özellikle yaz sıcaklarında Pamukkale’yi gezenlerin sıcaktan korunmak için mola verdiği teraslardan müthiş Pamukkale manzarası da görülebilmektedir. 

Pamukkale konaklama


Pamukkale’de konaklama tesisleri Pamukkale merkezde ve Karahayıt bölgesinde yer almaktadır. Konaklama seçenekleri arasında termal oteller, her şey dahil oteller, pansiyonlar, kiralık villalar, daireler ve apart oteller bulunmaktadır. Otellerin hepsi tüm yıl boyunca açık olup termal otellerin odalarına günün belirli saatlerinde şifalı olduğuna ve romatizmalı hastalıklara iyi geldiğine inanılan termal su verilmektedir. Bazı konaklama tesislerinde isteyenler için fizyoterapi, masaj, kese, buhar odası, sauna, jakuzi, kapalı ve açık havuz, cilt bakımı, Türk hamamı ve sıcak su terapisi hizmeti verilmektedir.   

Pamukkale yeme içme


Zengin bir mutfağa sahip olan Denizli ve Pamukkale’de restoranlarda ve otel restoranlarında her türlü bütçeye uygun yemekleri bulmak mümkündür.
Pamukkale tadına bakılması önerilen yemekler arasında;
Yöreye ait çorbalar:
Ovmaç çorbası, kuru börülce çorbası, tarhana çorbası ve kedi börülcesi çorbası yöreye ait çorbalar arasında yer almaktadır.


Yöreye ait et yemekleri:
Dana etinden yapılan tas kapaması, kuzu etinden yapılan kumbar dolması, Nohutlu et, Tandır kebabı, Kol dolması, Ciğer sarma ve Saçta işkembe yöreye ait et yemekleri arasında yer almaktadır.  İsteyenler için farklı et yemekleri seçenekleri de restoranlarda bulunmaktadır.

Yöreye ait sebze yemekleri:
Pamukkale mutfaklarında ön plana çıkan sebze yemekleri arasında patlıcan dolması, patlıcan gözlemesi, börülce salatası, ebe gümeci salatası, filiz salatası bulunmaktadır.    

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER