Fethiye Antik Şehirler, Tarihi Yerler ve Müzeler

Fethiye Kültür Merkezi


Kısa adı FKMolan kültür merkezi Fethiye kordonunun sonunda yer almakta olup Kültür merkezinde çeşitli organizasyonların yanında klasik müzik konserleri, sempozyum, tiyatro gösterisi, çocuk etkinlikleri ve konferans gibi etkinlikler de düzenlenmektedir.
Adres:Cumhuriyet Mah. Atatürk cad. no: 17 Tel: 0252 614 10 20


Fethiye müzesi


MÖ 3 bin yılına kadar dayanan tarihiyle bünyesinde birçok tarihi antik kenti ve kaya mezarlarını barındıran Fethiye ve Fethiye tarihine ait eserlerin sergilendiği Fethiye müzesi aynı zamanda bir Arkeoloji müzesidir. Müze içerisinde sergilenen eserler arasında Helenistik, Roma, Tunç, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait heykeller, seramikler, heykel başları, camlar, çeşitli dönemlere ait sikkeler, farklı ören yerlerinden çıkartılan tarihi eserler sergilenmektedir. 1987 yılından bu yana ziyaretçilerine hizmet veren müze Fethiye merkezde olup her gün gezilebilmektedir.  Giriş ücretli olan müzeye müze kart sahipleri ücretsiz gezebilmektedir. Müze sabah 08:30 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Fethiye Kalesi


Şehrin güneyinde bulunan kalenin, Aziz John’un şövalyelerine ait olduğu düşünülmektedir. Hangi yıllarda yapıldığı tam olarak bilinmeyen kalenin duvarlarına oyulmuş birkaç yazı, bir sarnıç ve iki küçük kaya mezarı bulunmaktadır. Fethiye kalesini ziyaret edenler aynı zamanda çok güzel bir Fethiye manzarası da görmektedirler. Ücretsiz olarak gezilen kaleye dik bir yoldan çıkılarak gidilmektedir.Telmessos kaya mezarları


Fethiye merkezde bulunan ve kayalara oyularak yapılan kaya mezarları Likya döneminden günümüze kadar gelmiştir. Adeta şehrin simgesi olan kaya mezarlarını ziyaret edenleri harika bir Fethiye manzarası beklemektedir. MÖ 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kaya mezarları özellikle gece ışıklandırılmasıyla harika bir görsel ortaya çıkmaktadır.Kral Amintas’ın (Amyntas) mezarı


Fethiye’nin yamacına MÖ 4. yüzyılda inşa edilmiş olan Kral Amyntas’ın mezarı Telmessos kaya mezarlarının en güzel ve en görkemlisidir. Merdivenlerden geçirilerek çıkılan Kral Amyntas mezarına giriş ücretli olup müze kart sahipleri ücretsiz olarak ziyaret edebilirler. Kaya mezarının olduğu noktadan ayrıca müthiş Fethiye ve Şövalye adası manzarası görülmektedir.
Ziyaret saatleri yaz aylarında sabah 09:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında kış aylarında 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Telmessos antik kenti ( Fethiye )Eski adı Işık Şehri anlamına gelen Telmessos antik kenti geçmişte meydana gelen depremler ve doğal afetler sonucu yıkılmış bir kısmı da denize gömülmüştür.