Pamukkale Hierapolis Anfi Tiyatro

1800 yıllık Hierapolis Anfi tiyatrosunun yapımına M.S 1. yüzyılın ikinci yarısında başlamış 150 yıl gibi uzun bir süre içerisinde tamamlanmıştır.  Unesco Dünya Mirası listesinde olan Hierapolis Anfi Tiyatrosu yamaca yaslı olarak inşa edilmiştir. 50 oturma sırası bulunan tiyatronun oturma alanları 9 bölüme ayrılmıştır. 2010 yılında restorasyon çalışmasına başlanılan tiyatroda çalışmalar 2013 yılında sona ermiştir. 12 bin kişilik seyirci kapasitesi olan tiyatro günümüzde kültürel ve sanatsal etkinlikler içinde kullanılmaktadır.      

Tiyatronun antik çağda gladyatör dövüşlerinin yanı sıra vahşi hayvan dövüşleri içinde kullanıldığı sahne önüne inşa edilmiş kot farkından anlaşılmaktadır. Antalya Perge tiyatrosunun dışında başka hiçbir antik tiyatroda olmayan mitolojik kabartmalar, görkemli sahne binası ve oturma yerleri Hierapolis tiyatrosunu özel kılmaktadır.

Tiyatrodaki dikkati çeken kabartmalar arasında
Apollon ve Artemis’in doğuşu ve ayin sahneleri kabartması, Tanrılar ile devler arasındaki savaşların kabartması, Yer altı tanrısı Hades’in tanrıça Persephone’yi yer altına kaçıran kabartma, Dionyos, Satry ve Menad’lardan oluşan eğlence sahneleri, Marsyas ve Apollon arasında geçen müzik yarışması kabartmaları bulunmaktadır. 


Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER