Pamukkale ve Pamukkale travertenleri

Pamukkale

Yılda 1 milyon kişinin ziyaret ettiği ve Türkiye’nin tanıtım yerleri arasında yer alan Pamukkale adını pamuk gibi bembeyaz travertenlerden almıştır. 1988 yılında Unesco dünya mirası listesine alınan Pamukkale bir doğa mucize...

Pamukkale nerededir?


Pamukkale Denizli iline bağlı olup 22 km uzaklıkta yer almaktadır. 

Pamukkale’ye uzaklıklar:
Antalya       Pamukkale   240         km
Aydın          Pamukkale   136         km
Bodrum      Pamukkale   294         km
Denizli         Pamukkale   22           km
Fethiye       Pamukkale   196         km
İstanbul      Pamukkale   599         km
İzmir            Pamukkale   267         km
Kuşadası    Pamukkale   253         km
Marmaris   Pamukkale   208         km


Pamukkale’ye nasıl gidilir?
Hava yolu ile Pamukkale’ye ulaşım:
Pamukkale’ye en yakın hava limanı 70 km uzaklıkta olan Denizli Çardak Hava limanıdır. İstanbul’dan ve Ankara’dan düzenli olarak Denizli hava limanına seferler düzenlenmektedir. Hava limanında taksi, araba kiralama veya HAVAŞ servisleri ile Denizli otogarına gelip buradan dolmuşlarla Pamukkale’ye ulaşmak oldukça kolaydır. Yine Denizli belediyesinin 35 numaralı otobüsü ile yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuktan sonra Pamukkale’ye ulaşmak oldukça kolaydır. Denizli-Pamukkale otobüs seferleri 06:15’de başlayıp son seferini 19:40’da yapmaktadır.  Karayolu ile Pamukkale’ye ulaşım:
Türkiye’nin her noktasından Pamukkale’ye otobüs seferleri bulunmaktadır. Sabah öğlen ve akşam olmak üzere birçok firma Pamukkale’ye birden fazla otobüs seferi düzenlenmektedir.

Özel araçları ile İzmir istikametinden gelenlerin İzmir-Selçuk-Aydın-Nazilli-Pamukkale istikametini Antalya güzergahından gelenlerin Antalya-Korkuteli-Çavdır-Serinhisar-Denizli-Pamukkale istikametini takip etmeleri gerekmektedir.    Tren ile Pamukkale’ye ulaşım:
İstanbul-Denizli arasında yaklaşık olarak 12 saatlik tren yolculuğundan sonra Denizli’ye gelip buradan otobüs, dolmuş veya taksilerle Pamukkale’ye ulaşılmaktadır. 


Pamukkale’ye ne zaman gitmeli?
Şifalı suları, antik kentleri, doğal güzellikleri ve müthiş manzarası ile Pamukkale yılın her günü ziyaret edilebilmektedir. Kış aylarında Pamukkale’yi ziyaret etmek isteyenlerin yağmurlu havaları dikkate almaları önerilmektedir. 

Turizm sezonunun açıldığı Nisan ayından itibaren Pamukkale nüfusunda gözle görülür bir artış görülürken Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları Pamukkale’nin yoğun aylarıdır.


Pamukkale en güzel nasıl gezilir?
Pamukkale girişinde ayakkabılar çıkartıldığı için ziyaretçilerin yanlarına ayakkabılarını koymaları için çanta veya poşet almaları önerilmektedir. Gezilecek alanlarda kaygan zeminler bulunduğu için dikkatli olunması gerekmektedir. Travertenlerin üzerinde bulunan küçük havuzlara girmek isteyenlerin yanlarına havlu, şort veya mayo ve ıslak mayoları koymaları için ekstra poşet almaları önerilmektedir.   
Yaz aylarında Pamukkale’yi ziyaret edenlerin yanlarına şapka, güneş kremi ve güneş gözlüğü almaları önerilmektedir. 

Üç giriş kapısı bulunan Pamukkale’de yokuş çıkmaktan hoşlanmayanların güney kapısından giriş yapmaları önerilmektedir. Güney kapısından girenlerin ilk olarak Hierapolis antik kentini, antik tiyatroyu, antik havuzu gezerek daha sonra seyir teraslarına gidip buradan müthiş Pamukkale manzarasını görülebilirler.    


Pamukkale’yi gezerken yanınıza bulunması önerilenler:
*Ayakkabılarınızı koymak için torba veya çanta.

*Havuza girecekseniz yanınıza havlu, şort ve mayo aynı zamanda ıslak mayolar için poşet.
*Atıştırmalık yiyecekler ve su.
*Müze kart çıkartmak isterseniz kimlik kartınız.

Bültenimize abone olmak ister misiniz?

Bültene abone olarak tüm yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz..

Dilediğiniz zaman, gelen maillerin altındaki linki tıklayarak takipten çıkabilirsiniz

İstanbul

İstanbul dünyanın en eski ve zengin bir tarihe sahip şehiri

Kapadokya

Kapadokya isminin en eski tarihi MÖ 6....

Antalya

Antalya tarihçesiBirçok devletin hakimiyeti altına girmiş olan Antalya’yı Bergama karalı Attalos’un kurduğu...

■Mersin alışveriş

Mersin’de tatil yapanların dönerken aldıkları ürünler arasında en çok hediyelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Satılan ürünler arasında...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlar da ilginizi çekebilirÖNERİLER